Co wymieniać w samochodzie co roku?

Opublikowano: 19 stycznia 2023

Regularne wizyty w serwisie ze swoim samochodem to podstawowy element dbania o jego prawidłowy stan techniczny. Autoryzowany Serwis Kanclerz przypomina swoim klientom o konieczności wykonania przeglądu lub innej wizycie telefonicznie. Niestety nie wszystkie serwisy samochodowe mają taką usługę, dlatego warto pamiętać co wymieniać w samochodzie co roku. Częstotliwość wymian ma ogromne znaczenie, aby poszczególne elementy były w dobrej kondycji i nic nie ulegało awariom.

Co wymieniać co roku w samochodzie?

Każdy kierowca musi pamiętać, że wymiana niektórych płynów czy elementów będzie zależała od eksploatacji samochodu. Każdy z nas pokonuje inne trasy w innych warunkach. W przypadku auta, które pokonuje sporo kilometrów – wymiana będzie konieczna szybciej i częściej, niż w przypadku samochodu, który jest używany jedynie do dojeżdżania na zakupy. Różnice w eksploatacji auta warto skonsultować z doradcą serwisowym w autoryzowanym serwisie Opla, aby wymienić je jedynie w razie potrzeby.

Jakie elementy należy wymienić w aucie co roku?

Olej silnikowy i filtr oleju

Oczywiście olej warto kontrolować na bieżąco. Przypominamy, że jego poziom należy sprawdzać na ostygniętym silniku i równej powierzchni. Obowiązkowo olej wymieniamy po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów i kontrolujemy jego stan w serwisie przynajmniej raz w roku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pojawiające się w płynie zanieczyszczenia, nie tylko zmniejszają jego skuteczność, ale mogą być również powodem niebezpiecznych uszkodzeń elementów ruchomych silnika.

Klimatyzacja

Doradcy serwisowi z Autoryzowanego Serwisu Opel Kanclerz zalecają sprawdzić stan klimatyzacji w samochodzie co roku. Latem „nabijamy” klimatyzację, czyli uzupełniamy w niej czynnik, aby prawidłowo działała podczas upalnych dni. Warto również na bieżąco kontrolować jej szczelność. Zalecamy także regularne wymiany filtra kabinowego oraz osuszaczy co 2-3 lata.

Filtr paliwa

Na pytanie: Co wymieniać w aucie co roku? Odpowiedzią powinien być filtr paliwa, który jest odpowiedzialny za blokowanie dostępu kurzu, brudu czy wody, które mogą przedostać się do wnętrza silnika. Szczególnie samochody z dieslem, powinny wymieniać filtry przed każdą zimą. Filtr paliwa wymieniamy co roku lub co około 20 tysięcy przejechanych kilometrów.

Tarcze i klocki hamulcowe

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów, który dba o nasze bezpieczeństwo. Ich sprawność jest niezwykle ważna, dlatego nie należy zapominać o sprawdzeniu ich stanu. O konieczności wymiany hamulców poinformuje nas pisk podczas hamowania, wówczas musimy udać się do serwisu, aby je wymienić. Sprawność hamulców jest weryfikowana na corocznym przeglądzie samochodu. Warto także pamiętać, że tarcze wymienia się rzadziej niż klocki hamulcowe.

Świece zapłonowe

Bardzo obciążonym elementem auta, który wymaga wymiany co roku są świece zapłonowe. Wymiana świec i kabli powinna być wykonywana zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w książce samochodu. Wszystkie elementy: świece, kable i przewody należy wymienić raz na 30 tysięcy kilometrów.

Jakie części w samochodzie należy wymieniać co roku?

Należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu poziomów oleju i stanu świec zapłonowych oraz układu hamulcowego. Większość elementów zostanie sprawdzona podczas przeglądu technicznego w serwisie samochodowym w Rudzie Śląskiej lub Przyszowicach. W razie jakichkolwiek wątpliwości – zawsze warto dopytać doradcę serwisowego o ewentualną dodatkową kontrolę rozrządu, pompy itp. Odpowiedź na pytanie – co wymieniać w aucie co roku – nie jest skomplikowana, jednak może zależeć od poziomu eksploatacji samochodu. Warto zapamiętać te kilka podstawowych elementów i zapytać o nie podczas wizyty w warsztacie samochodowym.

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt