Co wymienić po zakupie auta używanego?

Opublikowano: 19 stycznia 2023

Każdy samochód używany wymaga po zakupie inwestycji. Są one zależne od stanu technicznego samochodu. Co trzeba wymienić w samochodzie używanym po zakupie? Które czynności są obowiązkowe? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule. 

Sprzedawcy samochodów używanych często posługują się frazesami typu: samochód nie wymaga jakichkolwiek inwestycji ani wkładu po zakupie. To kłamstwo. Nie warto wierzyć w takie słowa. 

Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o zakupie auta, trzeba dokładnie poznać jego stan techniczny, a także przeszłość. To nie jest trudne. 

 • W sieci można bez problemu znaleźć renomowane strony, które dostarczają dobre raporty VIN. Kosztuje to przeciętnie kilkadziesiąt złotych. Odkodowanie numeru VIN pozwala sprawdzić, czy auto nie miało wypadku, nie zostało zalane i nie było kradzione. 
 • Następnie należy skorzystać z renomowanego warsztatu, który dokładnie sprawdzi stan techniczny pojazdu. Przykładem mogą być stacje obsługi Kanclerz. Nowoczesne wyposażenie pozwoli dokładnie sprawdzić stan pojazdu. I na tej podstawie podjąć decyzję o tym, czy takie auto warto kupić, czy też nie. 

Co zawsze należy wymienić po zakupie samochodu używanego?

Są rzeczy, które trzeba wymienić zawsze. Bez względu na to, co mówi sprzedawca. Nawet wtedy, gdy ma on faktury na ich wymianę. Dlaczego? Często nieuczciwi sprzedawcy posługują się sfałszowanymi fakturami z niemieckich ASO. 
Poniższe rzeczy należy wymienić dla własnego bezpieczeństwa. W przypadku rozrządu – nie ryzykujemy zniszczeniem silnika. 
W przypadku oleju silnikowego – kierowca może poznać, że w do układu smarowania zostały dodane chemiczne środki, które powodują wyciszenie jednostki napędowej, zmniejszenie hałasu (np. generowanego przez uszkodzone panewki) i dymienia. Dzięki temu uda się poznać ukryte wady – i zgodnie z prawem, oddać auto sprzedawcy na mocy rękojmi. 

Co zawsze trzeba wymienić po zakupie samochodu używanego?

 • Olej silnikowy i filtr oleju;
 • Filtr powietrza;
 • Olej przekładniowy w manualnej skrzyni biegów;
 • Olej przekładniowy w automatycznej skrzyni biegów oraz filtr automatycznej skrzyni biegów;
 • Olej w skrzyni rozdzielczej i sprzęgle Haldex (w autach z napędem 4x4);
 • Olej w tylnym moście w autach z napędem na tył i z napędem 4x4;
 • Płyn chłodniczy;
 • Płyn wspomagania układu kierowniczego, jeśli auto ma wspomaganie elektrohydrauliczne albo hydrauliczne;
 • Płyn hamulcowy – to szczególnie ważne, albowiem ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i działanie układów bezpieczeństwa; 
 • Rozrząd na pasku, z pompą cieczy chłodzącej, oraz rolkami prowadzącymi (i jeśli zachodzi taka potrzeba, z napinaczem;
 • Rozrząd na łańcuchu, jeśli hałasuje;
 • Pasek wieloklinowy (pasek osprzętu).
 • Warto także przeprowadzić dezynfekcję klimatyzacji oraz sprawdzenie jej szczelności, jeśli jest na liście wyposażenia. 
 • Koniecznie należy przeprowadzić dezynfekcję wnętrza (wystarczy ozonowanie) i pranie tapicerki w aucie. 
 • Pióra wycieraczek – są zazwyczaj zużyte. 
 • Zazwyczaj samochody używane mają zużyte opony. Zatem warto pokusić się o zakup nowych opon. Po ich montażu należy ustawić geometrię zawieszenia. 
 • Można zabezpieczyć podwozie przed korozją i lakier przed uszkodzeniami, stosując woskowanie albo powłokę ceramiczną. 

Dodatkowe elementy, które warto wymienić po zakupie samochodu

Przede wszystkim, trzeba przeprowadzić diagnostykę, aby skontrolować stan czujników. Któryś może wymagać wymiany. Należy także dokładnie sprawdzić stan oświetlenia.
W razie potrzeby należy wymienić źródła światła i przepolerować klosze reflektorów. 

Co jeszcze może wymagać wymiany?

Auto może wymagać także naprawy zawieszenia. To częsty problem po zakupie auta używanego. Wymiany najczęściej wymagają:

 • Zużyte elementy sprężyste, takie jak amortyzatory i sprężyny.
 • Zużyte przeguby metalowo – gumowe części zawieszenia, kwalifikujące takie części jak wahacze, łączniki stabilizatora oraz tylne belki do wymiany. 

Droższe mogą być wymiany sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego. Najdroższe – naprawy układu wtryskowego. 

W wielu przypadkach rozwiązaniem może być regeneracja części. Jednak, co oczywiste, największą pewność i najdłuższy efekt naprawy dają nowe części zamienne, zwłaszcza części oryginalne. Takie, jak stosowane na pierwszy montaż. Ewentualnie, zamienniki porównywalnej jakości. 

Wymień części i serwisuj auto w serwisach Kanclerz!

Profesjonalne serwisy samochodowe Kanclerz w Rudzie Śląskiej i Przyszowicach mogą pochwalić się doskonałym wyposażeniem technicznym (w tym sprzętem diagnostycznym), najwyższej jakości narzędziami i wykwalifikowanym personelem. 
Serwisy Kanclerz to gwarancja profesjonalnie wykonanych napraw i czynności serwisowych, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. 
Jeśli chcesz, aby naprawy i prace serwisowe były zawsze wykonywane zgodnie z regułami sztuki – zapraszamy do serwisów Kanclerz! 

Chcesz kupić pewne auto używane? Sprawdź, co znajduje się w ofercie firmy Kanclerz!

Salony Kanclerz, jako autoryzowany dealer posiada w swojej ofercie nie tylko nowe auta. Zajmujemy się także sprzedażą samochodów używanych. Nasz komis samochodowy oferuje wyłącznie pojazdy w doskonałym stanie technicznym i wizualnym. Dokładnie weryfikujemy przeszłość samochodu, dzięki czemu mamy pewność, że oferujemy auta ze sprawdzonego źródła. Najczęściej odkupujemy auta od swoich klientów, którzy chcą kupić nowszy model samochodu. Przed dalszą sprzedażą pojazdu zespół wykwalifikowanych mechaników przeprowadza dokładny przegląd pojazdu, a w razie wykrytych usterek dokonuje naprawy i wymiany wyeksploatowanych części. Dodatkowo nasi specjaliści pomagają przejść przez cały proces zakupu i rejestracji. Nasza oferta to szansa na doskonale wyposażony samochód w atrakcyjnej cenie!
Jeśli zależy Ci na kupnie samochodu używanego bez ryzyka – sprawdź ofertę aut używanych w salonach Kanclerz! Nasza propozycja pozwoli CI zaoszczędzić utratę czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów. 

A jak już kupisz dobre auto – sprawdź ofertę części samochodowych w sklepie internetowym DoOpla.pl! 

Sklep internetowy DoOpla.pl specjalizuje się w sprzedaży oryginalnych części samochodowych, akcesoriów, płynów i opon do marek samochodów, zrzeszonych obecnie w koncernie Stellantis. W sklepie DoOpla.pl znajdziesz części między innymi do Opli, Chevroletów, Peugeotów i Citroenów
W doborze odpowiednich części pomoże Ci wygodna i prosta w obsłudze wyszukiwarka. Zawsze możesz liczyć też na pomoc ze strony sprzedawców. 
Oryginalne części zamienne i płyny wysokiej jakości sprawią, że Twój samochód będzie w idealnym stanie technicznym. A przecież na tym Ci zależy! 
 

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt