Wymiana opon – wszystko co powinieneś wiedzieć

Opublikowano: 25 września 2022

Opony samochodowe to jedyna część pojazdu, która zapewnia mu styczność z nawierzchnią drogi. Stan opon samochodowych wpływa na sprawne przenoszenie momentu obrotowego na koła, długość drogi hamowania, szybkość reakcji na ruchy kierownicą oraz komfort jazdy. Awarie opon znacznie obniżają bezpieczeństwo i mogą doprowadzić do tragicznego wypadku. 

Jak dobierać opony do samochodu?

Opony do samochodu należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. W każdej instrukcji auta znajdują się informacje o tym, jakie opony i jakie felgi są zalecane do danego pojazdu. Producent auta zazwyczaj podaje kilka rozmiarów. Podzielone są one na dwie grupy: rozmiary zalecane oraz opcjonalne. Standardowy sposób zapisu rozmiaru opon to np. 205/55/R16. 
Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta samochodu, dotyczących rozmiaru ogumienia. Jeśli mają Państwo wątpliwości - zapraszamy na konsultację z naszym doradcą serwisowym, który doradzi i zamówi najlepsze opony do Państwa modelu samochodu.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ SERWISOWĄ

Opony samochodowe - wymiana

Wybierając opony do auta, należy zastanowić się nad wyborem opon sezonowych (letnich i zimowych), albo opon całorocznych (wielosezonowych) będących rozwiązaniem kompromisowym. Są jeszcze opony specjalne do aut terenowych. 
Nabywca ma także do wyboru kilka rodzajów jakości: opony premium, opony klasy średniej albo opony budżetowe

OFERTA OPON I KÓŁ ZIMOWYCH

W niektórych rodzajach aut producent określa konieczność stosowania określonego rodzaju opon: np. opony typu run flat (opony odporne na przebicie, stosowane w autach premium).

wymiana opon i kół

Dlaczego należy zwracać uwagę na zużycie opon?

W trakcie eksploatacji samochodu, kierowca powinien zwracać uwagę na cztery rodzaje uszkodzeń opon samochodowych:

 • Mała wysokość bieżnika – po przekroczeniu skrajnych wartości należy opony wymienić na nowe;
 • Nierównomierne zużycie bieżnika – niezbędne jest sprawdzenie stanu zawieszenia samochodu oraz poprawnego ustawienia geometrii kół;
 • Przetarcia i uszkodzenia ściany bocznej, bąble na ścianie bocznej – kwalifikują opony do natychmiastowej wymiany;
 • Nieszczelności powodujące utratę ciśnienia – należy je jak najszybciej naprawić w wyspecjalizowanym.

Wszystkie te elementy nasi doświadczeni mechanicy sprawdzają podczas bilansu samochodu - czyli sezonowej kontroli w promocyjnej cenie.

BILANS AUTA

Ile czasu można eksploatować opony?

Średni czas eksploatacji opon sezonowych (letnich i zimowych) przy odpowiednich warunkach to maksymalnie 5 lat. W przypadku opon wielosezonowych to maksymalnie 4 lata. Na zużycie opon wpływa wiele czynników: miesięczne przebiegi, moc silnika, sposób eksploatacji auta, stan techniczny samochodu (stan zawieszenia i właściwe ustawienie geometrii) i wiele innych.

Kiedy dokonywać sezonowej wymiany opon?

Zmiany opon zimowych na letnie należy dokonać wtedy, gdy w ciągu kilku dni średnia dobowa temperatura przekracza 7 st. Celsjusza. Nie zaleca się jeździć latem na oponach zimowych, albowiem wydłuża się droga hamowania, zmniejsza szybkość reakcji na ruchy kierownicą, manewrowanie przy wyższych prędkościach jest niebezpieczne. Poza tym opony zimowe bardzo szybko się zużywają przy wysokich temperaturach.

Zmiany opon letnich na zimowe należy dokonać wtedy, gdy w ciągu kilku dni średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 st. Celsjusza. Nie zaleca się jeździć zimą na oponach letnich, ponieważ wydłuża się droga hamowania i można wpaść w poślizg. 

Wymiana i serwis opon i kół

Co zrobić w przypadku uszkodzenia opony?

W przypadku uszkodzenia opony, polegającego na przebiciu, należy jak najszybciej odwiedzić warsztat wulkanizacyjny. Wcześniej należy oponę dopompować, aby móc dojechać do warsztatu. Jeśli jest to niemożliwe, należy oponę zdjąć i zamontować koło zapasowe albo koło dojazdowe. W niektórych autach zamiast koła zapasowego lub dojazdowego, znajdują się pianki i kompresory, do szybkiego (czasowego) uszczelnienia opon.
W przypadku opon run flat, kierowca jest ostrzegany o zerowym ciśnieniu w oponie za pomocą systemu TPMS. 

Czy można samodzielnie wymienić opony w samochodzie?

Samodzielna wymiana opon jest niemożliwa. Kierowca może jedynie samodzielnie wymienić koło z oponą, założoną w naszym serwisie.

Dlaczego warto wymieniać opony u specjalisty? 

Specjalistyczny warsztat wulkanizacyjny dysponuje odpowiednim sprzętem do wymiany opon. To między innymi:
Podnośnik, do uniesienia auta oraz narzędzia hydrauliczne, pozwalające na łatwy demontaż śrub lub nakrętek, mocujących koła;

 • Montażownice do zdjęcia i ponownego montażu opon;
 • Narzędzia do wyważania kół,
 • Narzędzia do wymiany maszynek (tzw. wentyli);
 • Specjalne środki do smarowania obręczy przed montażem;
 • Narzędzia do napraw przebitego ogumienia;
 • Komputer diagnostyczny do zaprogramowania czujników TPMS po wymianie;
 • Wiedzę i doświadczenie. 

Od stanu opon i ich odpowiedniego montażu na kołach zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego warto zlecić wymianę opon, wyważanie i czynności serwisowe (np. rotowanie opon) specjalistom. 
 

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt