Serwis klimatyzacji samochodowej – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 31 lipca 2023


Klimatyzacja w samochodzie to niezwykle istotny element zapewniający komfort podróży. W każdej porze roku odgrywa kluczową rolę, umożliwiając nam utrzymanie optymalnej temperatury wewnętrznej pojazdu. W zimie ogrzewa wnętrze, skutecznie zapobiegając marznięciu, podczas gdy w gorące dni zapewnia ukojenie przed upałem.

Dlaczego należy serwisować klimatyzację samochodową?

Jednak klimatyzacja nie tylko podnosi komfort podróżowania. Jej prawidłowe funkcjonowanie ma znaczenie znacznie większe, niż się wydaje. Jeśli zaniedbamy regularne konserwacje i czyszczenie systemu, możemy narażać nasze zdrowie na poważne zagrożenie. Zaniedbany układ klimatyzacji staje się doskonałym środowiskiem do rozmnażania się drobnoustrojów, bakterii, grzybów i pleśni.

Wdychanie powietrza zanieczyszczonego mikroorganizmami może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie, infekcje dróg oddechowych czy nasilenie objawów astmy. Dlatego niezwykle ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja klimatyzacji w samochodzie. Upewnienie się, że filtry są wymieniane w odpowiednich odstępach czasu oraz że układ jest dezynfekowany, pozwoli nam cieszyć się nie tylko komfortową temperaturą w samochodzie, ale także czystym i zdrowym powietrzem.

Chcąc jednak mieć pewność, że działa w sposób bezpieczny, należy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu. Kluczowa dla bezawaryjności klimatyzacji jest obecność odpowiedniej ilości czynnika chłodniczego. Wraz z upływem czasu oraz w efekcie eksploatacji, ilość ta spada i może wystąpić sytuacja, że będzie wymagać napełnienia. Jeśli jest go zbyt mało, nie tylko nie chłodzi, ale również naraża się na ryzyko wystąpienia poważnych awarii mechanicznych. Jak zatem serwisować klimatyzację i co ile konieczne jest jej nabijanie?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej

Pod pojęciem „nabijanie klimatyzacji samochodowej” należy rozumieć uzupełnianie czynnika w klimatyzacji, który odpowiada za odprowadzanie ciepła. Jednym z najpopularniejszych jest czynnik hfo-1234yf lub jego starsza wersja r134a. To, ile czynnika jest potrzebne, zależy od modelu oraz marki auta. Każdorazowo podczas nabijania klimatyzacji należy pamiętać o sprawdzeniu szczelności całego układu. Wykonanie takiej pełnej diagnostyki szczelności pozwoli na zaoszczędzenie sobie niepotrzebnych, ewentualnych problemów.

Czynnik chłodzący w klimatyzacji

Jeszcze całkiem niedawno w systemie klimatyzacji samochodowej wykorzystywano wyłącznie czynnik chłodzący r134a.  Z czasem okazało się jednak, że jest on szkodliwy na środowiska i z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy, nakazujące w nowo wyprodukowanych samochodach stosować wyłącznie czynniki o liczbie GWP nieprzekraczającej 150.

Czynnik chłodniczy r134a

Pomimo uznania jego szkodliwości, czynnik chłodniczy r134a nadal jest stosowany w samochodach starszego typu. Jego cena jest dość sporo niższa niż zalecanego hfo-1234yf, dlatego wciąż jest to czynnik wykorzystywany w większości serwisów samochodowych w Polsce.

Czynnik chłodzący hfo-1234yf

Wprowadzenie nowego rodzaju czynnika chłodzącego związane było ze zmianami polityki Unii Europejskiej  ze względu na walkę ze zmianami klimatycznymi. Jest to czynnik bardziej ekologiczny od swojego poprzednika i jego wpływ na środowisko naturalne jest znikomy, jednak niestety istotną dla wielu wadą jest jego wysoka cena.

serwis klimatyzacji.jpg

Jak często należy uzupełniać czynnik chłodzący w klimatyzacji samochodowej?

Chcąc, aby klimatyzacja nas nie zawiodła w najgorętszym letnim okresie, należy pamiętać, aby raz do roku, najlepiej w okolicach wiosny, uzupełniać substancję chłodzącą. Przyjmuje się, że w okresie jednego roku ulatnia się samoczynnie ok. 10% czynnika chłodzącego, czyli nawet wówczas, gdy z klimatyzacji nie korzystamy.

Ile trwa nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Czas trwania nabijania klimatyzacji w pojeździe zależy od modelu i marki samochodu, a także od szczelności i wielkości układu. Jeśli jest on w pełni sprawny, czynność ta nie powinna zająć więcej czasu jak 30 - 50 minut.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji samochodowej?

Koszt serwisu klimatyzacji wraz z jej nabijaniem jest zależny od czynnika i jego ilości, która będzie potrzebna. Za 100 g czynnika starszego r134a zapłacimy zdecydowanie mniej niż za czynnik hfo-1234yf. Co istotne, okresowe serwisowanie klimatyzacji i odgrzybianie z pewnością są tańsze i koszt naprawy, jeśli dojdzie do awarii. Chcąc poznać dokładną cenę, warto skontaktować się bezpośrednio z serwisem Kanclerz, świadczącym usługę nabijania klimatyzacji samochodowej.

Serwis klimatyzacji w serwisach Kanclerz

Marzysz o komfortowej podróży bez względu na panujące warunki atmosferyczne? Zależy Ci na zdrowym i czystym powietrzu wewnątrz Twojego samochodu? To wszystko możesz osiągnąć, wybierając serwis klimatyzacji w Salonach Kanclerz!

Jako specjaliści w  dziedzinie serwisu i napraw klimatyzacji samochodowej, serwis Kanclerz oferuje Ci nie tylko profesjonalne podejście, ale przede wszystkim troskę o Twój komfort i bezpieczeństwo. Nasza wykwalifikowana kadra ekspertów ma za sobą lata doświadczenia i świetnie zna się na wszystkich aspektach związanych z klimatyzacją pojazdu.

Korzystając z usług serwisu klimatyzacji w serwisach Kanclerz, możesz mieć pewność, że Twój samochód będzie cieszył się sprawnością i zapewni Ci komfortową jazdę w każdych warunkach atmosferycznych.

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt