Jak wydłużyć życie opon, czyli jak dbać o koła w samochodzie?

Opublikowano: 21 marca 2022

Zakup opon to naprawdę nie mały wydatek, szczególnie jeśli chcemy zainwestować w dobrej jakości komplet, które zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo, ale również odpowiednią ekonomię jazdy. Dokładnie tak – odpowiednio dobrane opony, wpływają nie tylko na komfort samej podróży, ale również na jej koszty. O tym jak odpowiednio dopasować opony, pisaliśmy już w naszym wpisie na blogu „Jak dopasować opony do swojego samochodu?”. Dzisiaj skupimy się na sposobach, które pozwolą wydłużyć życie opon, czyli odpowiedny na pytanie – jak dbać o koła w samochodzie?

Jak wydłużyć życie opon?

Elementów o których należy pamiętać, aby maksymalnie oszczędzać nasze opony jest naprawdę wiele. O niektórych z nich musimy pamiętać już na etapie zakupu zestawu, ponieważ niewłaściwie dopasowane ogumienie, również będzie się szybciej zużywać. Jeśli masz jakieś wątpliwości jak dobrać opony do swojego samochodu – skontaktuj się z doradcami sklepu internetowego DoOpla.pl, którzy na podstawie numeru VIN dopasują najlepszy komplet do Twojego stylu jazdy i modelu samochodu.

Zapytaj o dopasowanie opon

Ruszaj z głową!

Zwróć uwagę na sposób w jaki ruszasz swoim samochodem. Ma to bardzo duży wpływ na żywotność opon. Nowe Ople wyposażone są w systemy wspomagania ruszania HSA, które ułatwiają procedurę startową. Znajdziemy go w standardowej wersji Opla Mokki czy nowego Grandlanda po liftingu. System ma za zadanie optymalizację buksowania kół i zabezpiecza pojazd przed staczaniem się z górki. Starsze modele nie posiadają takich systemów, więc sami musimy świadomie ruszać, aby zminimalizować obciążanie elementów układu przeniesienia napędu.

Jak wydłużyć żywotność opon

Unikaj ostrego hamowania

Ostre hamowanie, nigdy nie jest dobre dla żywotności opon. System ABS, w który wyposażone są wszystkie nowe modele Opla, sprawia, że podczas ostrego hamowania opony się nie niszczą. Jeśli pojazd nie posiada tej funkcji musimy liczyć się z tym, że każde mocniejsze hamowanie znacznie wpłynie na stan naszego bieżnika. Mocne hamowanie, powoduje zatrzymanie kół w miejscu, które dosłownie ślizgają się po nawierzchni, zostawiając na niej czarne ślady. Przypominamy zatem, aby bacznie obserwować sytuację na drodze i przewidywać jej ewentualny rozwój, aby maksymalnie ograniczyć ostre hamowanie.

Kontroluj ciśnienie powietrza w oponach

Niewłaściwie napompowane opony są bardzo narażone na uszkodzenia. Jeśli ciśnienie w oponach będzie za niskie – opona będzie się odkształcać. Tym samym mocno zużywać będą się jej boczne części, a środkowa będzie właściwie nietknięta. Szczególnie groźne jest wtedy podjeżdżanie pod krawężnik czy wyboje z ostrymi krawędziami. Musimy się liczyć z tym, że niewłaściwe ciśnienie w oponach może powodować powstanie bąbla i wtedy cały komplet będzie do wyrzucenia.

Zadbaj o zbieżność kół.

O tym „Czym jest geometria kół i jak wpływa na bezpieczeństwo?” pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Warto jednak o tym przypomnieć, ponieważ zadbanie o zbieżność kół ma znaczący wpływ na żywotność opon. Niewłaściwie ustawiona geometria kół ma bezpośrednie przełożenie nie tylko na prowadzenie auta, ale również na zużycie bieżnika, elementów zawieszenia i spalanie.

Właściwe przechowywanie opon

Spore znaczenie na wydłużenie żywotności opon ma również ich przechowywanie. Dotyczy to kierowców, którzy nie korzystają z opon całorocznych, tylko sezonowych. Odpowiednie przechowywanie ogumienia jest niezwykle ważne. Pisaliśmy o tym szczegółowo we wpisie na blogu „Jak i gdzie właściwie przechowywać opony?”. Zarówno całe koła, jak i opony, trzeba odpowiednio przygotować do sezonu, a jeśli nie mamy przestrzeni do właściwego przechowywania, możemy skorzystać z hotelu dla opon w Autoryzowanym Serwisie.

Wymiana i hotel dla opon

Podjeżdżanie Pod Krawężnik

Należy pamiętać, aby pod krawężnik lub inne tego typu przeszkody podjeżdżać wolno i pod możliwie największym kątem. Wjeżdżanie tak, jak jest to zaprezentowane na zdjęciu może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia samej opony, ale również felgi.

żywtotność opon

Unikaj kałuży

Kałuża to zawsze wielka niewiadoma, szczególnie jeśli poruszasz się po nowej okolicy. Może kryć się pod nią spora dziura lub jakiś odpadek, który wbije się w oponę. Uderzenie kołem z dużą prędkością w odstającą studzienkę kanalizacyjną ukrytą w wodzie, może skończyć się uszkodzeniem opony i felgi.

Regularnie pielęgnuj opony

Środki do pielęgnacji opon nie tylko sprawią, że guma prezentuje się lepiej, ale przywracają również jej właściwości. Odpowiednio zadbane ogumienie będzie bardziej elastyczne czy odporne na szkodliwe promieniowanie UV. Właściwie umyte i zakonserwowane opony są zdecydowanie bardziej odporne na procesy starzenia się.

Jak dbać o koła w samochodzie?

Niezależnie od tego jak bardzo będziemy dbać o koła w samochodzie, musimy pamiętać, że opony to element eksploatacyjny, który i tak trzeba wymienić. Są one wystawione nie tylko na promieniowanie słoneczne, gazy w powietrzu i inne warunki atmosferyczne, ale zużywają się również mechaniczne. Właśnie dlatego warto pamiętać o systematycznej wymianie kół i sprawdzaniu stanu bieżnika. Jeśli nie jesteś pewny, czy wysokość bieżnika jest odpowiednia – poproś o pomoc diagnostów w Stacji Kontroli Pojazdów, którzy przy pomocy odpowiedniego sprzętu sprawdzą nie tylko jego wysokość, ale również ogólną kondycję opon.

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt