Diagnostyka komputerowa – na czym polega i kiedy ją wykonać?

Opublikowano: 23 kwietnia 2024

Diagnostyka komputerowa to jeden z najważniejszych sposobów diagnozowania usterek w samochodach. W wielu przypadkach diagnostyka komputerowa pozwala szybko znaleźć podzespół, który jest winien awarii samochodu. Dzięki niej można też sprawdzić poprawność pracy wielu parametrów auta. 

Co prawda, mechanik nadal musi korzystać ze standardowych metod sprawdzania stanu auta. Diagnostyka komputerowa nie poinformuje o awarii zawieszenia, układu hamulcowego, czy też o wielu problemach związanych z silnikiem, manualną skrzynią biegów, sprzęgłem itd. Jednak trudno wyobrazić sobie warsztat, który nie korzysta z diagnostyki komputerowej. 

Dlaczego diagnostyka komputerowa jest tak ważna?

Masowa elektronizacja samochodów zaczęła się na początku lat osiemdziesiątych. Początkowo dotyczyła ona systemów sterowania wtryskiem paliwa. Z czasem pojawiało się coraz więcej systemów zasilanych elektrycznie i sterowanych elektrycznie lub elektronicznie (przez sterowniki komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem). Współczesny samochód jest wyposażony w co najmniej kilkanaście sterowników i dziesiątki różnych czujników

Rozbudowana elektryka i elektronika samochodu są nie tylko sterowane, ale i kontrolowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Każdy współczesny samochód jest wyposażony w złącze OBD2 (jednolite dla wszystkich aut na świecie), które pozwala na połączenie się z głównym sterownikiem i pozostałą elektroniką auta. W razie awarii w pamięci sterowników zapisywane są kody błędów (również standaryzowane dla wszystkich aut na świecie), a na desce rozdzielczej auta i na ekranie komputera pokładowego wyświetlane są ostrzeżenia. 

Profesjonalna diagnostyka komputerowa – na czym polega?

Istnieje kilka typów urządzeń, przeznaczonych do diagnostyki komputerowej. 

 • Proste urządzenia typu ELM327 i proste skanery diagnostyczne pozwalają na odczytanie kodów błędów z pamięci sterowników i sprawdzenie niektórych parametrów pracy pojazdu. 
 • Profesjonalne, uniwersalne systemy diagnostyczne, pozwalające na tzw. głęboką diagnostykę aut wielu marek. Dzięki nim można instalować nowe części w aucie (np. nowy akumulator w aucie z systemem zarządzania energią, nowe wtryskiwacze) czy też poinformować główny sterownik o uzupełnieniu płynu katalitycznego (w autach z filtrem FAP). 
 • Wyspecjalizowane komputery diagnostyczne z profesjonalnym oprogramowaniem stosowanym do diagnostyki aut określonych marek. Można nimi sprawdzać całą elektronikę auta, a także programować niektóre podzespoły od nowa. Pozwalają odczytać bardzo ważne dane z pamięci auta, np. ze sterownika SRS. Takim sprzętem dysponują Autoryzowane Stacje Obsługi Pojazdów wyspecjalizowane w naprawach określonych marek. 

Diagnostyka komputerowa Ruda Śląska

Kiedy warto przeprowadzić diagnostykę komputerową samochodu?

 • Na desce rozdzielczej samochodu wyświetla się kontrolka check engine;
 • Na desce rozdzielczej auta wyświetlają się czerwone albo żółte kontrolki ostrzegawcze;
 • Na ekranie komputera pokładowego wyświetlają się komunikaty ostrzegawcze o tym, że jakiś podzespół lub układ nie działa. Mogą to być też komunikaty ogólne, typu check engine.
 • Silnik samochodu nie działa we właściwy sposób. 
 • Systemy bezpieczeństwa nie działają odpowiednio. 
 • Pojawiają się inne problemy, związane z wyposażeniem elektrycznym albo elektronicznym.
 • Kupiłeś/aś używane auto albo chcesz sprawdzić używane auto przed zakupem. 
 • Wyjeżdżasz w daleką podróż i chcesz sprawdzić pojazd pod względem technicznym. 

Diagnostyka komputerowa w większości przypadków pozwala ustalić precyzyjnie winnego awarii. Albo w przybliżeniu naprowadzić mechanika na to, co się psuje. 

Profesjonalna diagnostyka komputerowa w salonach Kanclerz 
Jeśli chcesz skorzystać z profesjonalnej diagnostyki komputerowej, wykonywanej z wykorzystaniem najlepszych komputerów diagnostycznych i specjalistycznego oprogramowania, koniecznie odwiedź jeden z naszych autoryzowanych serwisów w Rudzie Śląskiej albo Przyszowicach.
 

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt