Nowy Opel Astra – czym różni się od poprzednika?

Opublikowano: 18 sierpnia 2022

Jakich nowości można się spodziewać?

Opel Astra to jedno z najpopularniejszych aut poruszających się po polskich drogach. Czy nowy Opel Astra L również podbije serca polskich użytkowników? Wszystko wskazuje na to, że tak! Czym nowy Opel Astra L może przyciągnąć uwagę nabywców? Czym różni się od poprzedniej wersji? Sprawdźmy.

Astra - królowa europejskich szos

Pierwszy Opel Astra zadebiutował w 1991 roku. Miał niezbyt wyszukaną stylistykę, ale miliony osób w Europie pokochały go za niezawodność i funkcjonalność. Do dziś na polskich drogach można spotkać sprawne Ople Astry I generacji, co potwierdza wysoką jakość ich wykonania. Pierwsza oraz kolejne generacje Opla Astry były cenione za niską awaryjność czy niskie koszty utrzymania (w tym atrakcyjne ceny części zamiennych), co doceniały rodziny i przedsiębiorcy. Na przestrzeni lat auto ewoluowało, jego stylistyka stawała się coraz ciekawsza i dopasowana do nowoczesnych trendów. W tym roku do salonów trafiła najnowsza, szósta generacja Opla Astry o oznaczeniu L. Samochód ma wiele do zaoferowania, albowiem sporo się zmieniło w stosunku do poprzednika.

Opel Astra L

Nowy Opel Astra L – już pod skrzydłami Stellantis

Marka Opel przez lata była własnością amerykańskiego koncernu General Motors. W 2017 roku Opel stał się częścią nowego, ogromnego koncernu motoryzacyjnego o nazwie Stellantis, między innymi z Fiatem, Alfą Romeo, Peugeotem i Citroenem (tworzącymi wcześniej PSA).

Producenci i inżynierowie połączyli siły, aby móc wspólnie opracowywać nowe rozwiązania techniczne, a także zoptymalizować produkcję pojazdów. Miało to oczywiście wpływ na Opla.

Nowy Opel Astra L produkowany jest już tylko przez jedną fabrykę - w Niemczech (wcześniejsze wersje były produkowane m.in. w fabryce w Gliwicach). Auto zbudowano na bazie platformy podłogowej EMP2, która jest wykorzystywana również do produkcji Peugeota 308 i DS4.

Nowy Opel Astra

Nowy Opel Astra VI – zupełnie nowy styl nadwozia

W porównaniu do poprzedniej wersji, nowy Opel Astra zdecydowanie zyskał na stylistyce. Opel Astra K był autem o nowoczesnych, ale dość spokojnych liniach nadwozia. Nowy Opel Astra L to auto bardziej charakterne. W aerodynamiczną, dość masywną sylwetkę, wtopiono wyrazisty przedni, wąski pas chłodnicy i reflektorów, definiujący nową stylistykę pojazdu, nazwany Opel Vizor. Wąski pas atrapy chłodnicy tworzy całość wraz z przednimi reflektorami, łamiąc się na środku, by zrobić miejsce dla dużego emblematu. Przednią maskę dzieli na pół jedno przetłoczenie. Charakterystyczne są także pionowe, wąskie i długie tylne światła (wykonane w technologii LED) oraz boczna linia okien, podkreślona chromowaną listwą, z wyrazistym słupkiem C. 

Nowy Opel Astra – zupełnie nowy styl wnętrza kabiny

Wnętrze Nowego Opla Astry VI zupełnie nie przypomina poprzednika. To całkowicie nowy, bardzo oryginalny projekt, z zastosowaniem współczesnych rozwiązań. Deska rozdzielcza ma specyficzny kształt, dzięki któremu udało się w niej umieścić dwa kolorowe monitory, z których każdy ma ekran o przekątnej 10 cali. Pierwszy zastępuje standardowe wskaźniki deski rozdzielczej. Drugi jest przeznaczony do wygodnego sterowania klimatyzacją i innymi elementami, a także do korzystania z multimediów, w tym nawigacji GPS.

Auto ma także charakterystyczną, trójramienną kierownicę i wysoki tunel środkowy. W topowych wersjach kierowca może także korzystać z dużego wyświetlacza na przedniej szybie (head – up).

Opel Astra VI - Wnętrze

Kierowca nowej Astry L może korzystać ze wsparcia szeregu nowoczesnych systemów…

…zwiększających świadomość sytuacyjną na drodze, a także działających niezależnie od kierowcy, by chronić go przed poślizgami czy wypadkiem.
Wyposażenie auta obejmuje między innymi systemy antypoślizgowe, chroniące przed wypadkiem (z możliwością automatycznego hamowania przy małej prędkości), układ utrzymujący auto w pasie ruchu, przednie i tylne czujniki parkowania, ułatwiające wjazd i wyjazd z ciasnych miejsc, system wykrywania zmęczenia kierowcy, układ rozpoznawania znaków, nawigację, tempomat i wiele innych.  

W zaawansowanych wersjach kierowca może korzystać z 4 kamer, ułatwiających wyjazd z miejsca parkingowego. Auto może być także wyposażone w pikselowe reflektory LED, w których matryca składa się aż z 84 diod, automatycznie dostosowujących natężenie oświetlenia do sytuacji na drodze.

Nowy Opel Astra L – i zupełnie nowa, szeroka gama silników oraz napędów PHEV

Wejście w skład koncernu Stellantis pozwoliło na montaż szeregu dopracowanych jednostek napędowych.

Od maską Opla Astry VI można znaleźć następujące jednostki napędowe:

  • Nowoczesne, turbodoładowane silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o pojemności 1.2 l i mocy od 110 do 120 KM.
  • Nowoczesne, bardzo oszczędne, turbodoładowane silniki diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa o pojemności 1.5l i mocy 130KM.
  • Najnowsze hybrydowe układy napędowe  (spalinowo – elektryczne) o łącznej mocy do 225 KM, zaskakujące niezwykle niskim zużyciem paliwa (1,2 – 1,0 l/100km zgodnie z WTLP) i pozwalające na przejechanie do 60 kilometrów wyłącznie w trybie elektrycznym (z niską prędkością, podczas jazdy miejskiej).

Opel Astra L - czym się różni od poprzedniej wersji

Opel Astra VI – co się nie zmieniło? 

Pomimo wprowadzenia szeregu zmian, niektóre rzeczy pozostały niezmienne. To świetnie zestrojone zawieszenie, zapewniające wysoką precyzję prowadzenia, wysoka funkcjonalność i wygoda (komfortowe fotele, z możliwością 8 – mio lub 12 – to stopniowej regulacji) oraz wystarczająca przestrzeń i dobre, trwałe materiały wykończeniowe. Auto jest dostępne w wersji hatchback i kombi.

Nowy Opel Astra L – kto może się nim zainteresować?

Nowy Opel Astra VI kultywuje tradycje poprzedników, produkowanych od 1991 roku. To nadal auto, które spodoba się rodzinie (zwłaszcza kombi), młodym ludziom, singlom, a także przedsiębiorcom.

Niezwykle oszczędna wersja hybrydowa, pozwalająca na jazdę do 60 km w mieście, w trybie elektrycznym, to wymarzone auto dla handlowców i van sellerów, a także dla osób prywatnych, które muszą dojeżdżać często do centrum miasta.

Astra na żywo - sprawdź koniecznie!

Żaden opis nie jest w stanie oddać w pełni urody i funkcjonalności nowej Astry L. Warto poznać ją osobiście. Zapraszamy do salonów Kanclerz. Nasi pracownicy zaprezentują Państwu nowego Opla Astrę L. Doradzimy też, jak można pozyskać auto bez gotówki (leasing, kredyt). Zapraszamy też do rezerwacji jazdy próbnej. 
 

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt