Większość firm potrzebuje własnych samochodów dostawczych. Na jakie zagadnienia warto zwrócić uwagę, aby idealnie wybrać auto dostawcze do firmy?
Zakup samochodu dostawczego musi być przemyślany. Nie warto robić tego pod wpływem impulsu, albo jedynie po analizie wysokości rat leasingowych. Nie warto też wzorować się na innych przedsiębiorcach. Każda firma ma inne potrzeby, inną specyfikę działania i inne możliwości finansowe.
Nasz artykuł pomoże, krok po kroku, wybrać odpowiedni samochód dostawczy do firmy. Sprawdzimy po kolei, na jakie rzeczy należy zwracać uwagę, wybierając dostawczaka.
Jak wybrać samochód dostawczy – auto do przewozu towaru, czy osób i towaru?
Czy samochód ma służyć tylko i wyłącznie do przewozu towarów? W takim przypadku wystarczy kabina pasażerska, w której będzie miejsce dla kierowcy i pasażera.
Czy samochód ma służyć do przewozu pasażerów i towarów? Można wówczas wybrać auto, które jest zdolne do bezpiecznego przewozu towaru i nawet do sześciu pasażerów. Można to rozwiązać na wiele sposobów. Można wybrać auto z nadwoziem zamkniętym, w którym część pasażerska jest oddzielona od towarowej za pomocą grodzi. Można wybrać auto, w którym jest osobna przestrzeń towarowa (zamknięta lub otwarta) i przedłużona kabina pasażerska, umożliwiająca przewóz do sześciu osób.
Przykładem uniwersalnego auta do przewozu towarów i pasażerów jest Opel Combo Kombi. Auto może służyć jako pojazd firmowy, do przewozu pracowników i towaru (np. narzędzi specjalistycznych). Ale może to być też pojazd dla rodziny, prowadzącej własną firmę. Albo auto dla taksówkarza, zapewniające możliwość przewozu pasażerów i bagaży (np. pojazd dowożący klientów na lotniska).
Wielkość powierzchni bagażowej i ładowność
Dla wielu firm to najważniejszy parametr. Należy zastanowić się, jakiego rodzaju towary będą przewożone za pomocą auta.
- Czy będą to standardowe europalety? Wówczas można łatwo policzyć, jaka przestrzeń jest potrzebna, np. do przewozu 1, 2 lub 6 palet na raz.
- Czy będą to palety bardzo wysokie? Wówczas należy pomyśleć o aucie z podwyższoną powierzchnią ładunkową.
- Czy będą to towary niewymagające zamkniętego nadwozia? Specjalistyczne firmy, współpracujące z dealerami są w stanie stworzyć każdy rodzaj zabudowy.
- Czy będą to towary bardzo ciężkie? Wówczas warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, jak np. tylna winda, zdecydowanie ułatwiająca rozładunek towaru.
- Dostęp do wnętrza samochodu, zwłaszcza do przestrzeni bagażowej. Możliwość konfiguracji jest bardzo duża. Można wybrać pojazd z suwanymi drzwiami bocznymi, otwieranymi na boki lub podnoszonymi do góry drzwiami tylnymi.
Wielkość samochodu ma duże znaczenie. Jeśli firma wybierze za duże auto, będzie ono „wozić powietrze”. Jeśli wybierze za małe, samochód będzie musiał kilkakrotnie pokonywać te same trasy, bo nie będzie w stanie przewieźć towaru za jednym razem.
Przykład. Dla przedstawiciela handlowego, merchandisera albo do przewozu małych ilości towaru, zwłaszcza na terenie miasta, idealnym autem będzie Opel Corsa VAN. To także świetny pomysł na samochód dla dostawcy pracującego na rzecz restauracji, cateringu, czy dostarczającego mniejsze przesyłki. Do przewozu dużych ilości towaru idealny będzie potężny dostawczak z krwi i kości, taki jak Opel Movano. Można go dowolnie konfigurować, w wersjach z nadwoziem otwartym i zamkniętym.
Dodatkowe wyposażenie wnętrza
Przewóz niektórych towarów (np. FCMG, leków) wymaga specjalnego wyposażenia wnętrza auta. Może być potrzebna izolacja termiczna ścian, montaż urządzenia klimatyzacyjnego albo instalacji chłodniczej do schładzania i osuszania wnętrza, specjalnych półek, antypoślizgowej podłogi itd. Są to dodatki, które można zastosować w każdym rodzaju pojazdu dostawczego, bez względu na jego wielkość.
Opel współpracuje z najlepszymi, polskimi dostawcami zabudów specjalistycznych. Opel dostarcza pojazd pod zabudowę, albo do doposażenia. Resztę robi już certyfikowana firma, budujące nadwozie, albo wyposażająca je zgodnie z wymaganiami klienta. Współpraca z certyfikowanymi producentami zabudów sprawia, że klient może mieć pewność, że zastosowana zabudowa i wyposażenie będą w pełni zgodne z zaleceniami producenta auta i nie naruszają konstrukcji.
Komfort pracy kierowcy i bezpieczeństwo
Miejsce pracy kierowcy powinno być komfortowe, z odpowiednią ilością przestrzeni, wygodnym fotelem, łatwym dostępem do sterowania autem.
Samochody dostawcze Opel są projektowane z dużym naciskiem na zapewnienie odpowiedniej ergonomii, a także dostępu do informacji (dzięki dobrze zaprojektowanej desce rozdzielczej i dostępnym w wielu wersjach ekranom dotykowym z nawigacją GPS) i widoczności. Kierowca może liczyć na wsparcie ze strony systemów wsparcia parkowania.
Ponadto samochody dostawcze Opel są wyposażone w szereg systemów aktywnego bezpieczeństwa (ABS, ASR, ESP, wspomaganie nagłego hamowania), tempomat, ułatwiający podróżowanie w mieście i po autostradach, układ wspomagania ruszania na pochyłej drodze i wiele innych, zależnych od wybranej wersji auta.
Jaki napęd wybrać?
Wybór napędu do samochodu dostawczego jest bardzo ważny. Ma wpływ na koszty utrzymania pojazdu oraz na serwisowanie. Każdy rodzaj napędu na swoje wady i zalety.
• Silnik wysokoprężny to idealne rozwiązanie dla dużych dostawczaków, poruszających się głównie po trasach. Równocześnie to najgorsze rozwiązanie dla dostawczaków wykorzystywanych w mieście i na krótkich trasach.
• Napęd elektryczny to idealne rozwiązanie dla samochodów poruszających się po mieście.
• Turbodoładowane silniki benzynowe sprawdzą się w każdym rodzaju eksploatacji.
Opel oferuje samochody dostawcze z napędem wysokoprężnym, z nowoczesnymi silnikami benzynowymi oraz z napędem w 100 procentach elektrycznym. Napędy Opla od lat uchodzą za mało problemowe i mało awaryjne. Wystarczy je odpowiednio serwisować.
Samochody dostawcze Opel – wybierz auto dostosowane do Twoich potrzeb
- Opel Movano to duży samochód dostawczy (do 3,5 tony) dostępny w wersji furgon, podwozie (rama do zabudowy) i rama z podwójną kabiną załogową (tak zwana brygadówka), także w wersji z napędem elektrycznym. Można go dowolnie doposażyć, albo zamontować na nim specjalistyczne nadwozie. To świetne, duże, uniwersalne auto dostawcze, samochód dla kuriera, baza dla chłodni, izotermy, busa, wywrotki, brygadówki, auta pomocy drogowej – i setek innych zastosowań. Idealne auto do przewozu europalet.
- Opel Vivaro to samochód dostawczy o ładowności do 1400kg, oferowany w wielu wersjach nadwozia: furgon, furgon załogowy, a także platforma do zabudowy specjalnej. Vivaro również możesz doposażyć w chłodnię i izolację termiczną, albo w specjalne półki do przewozu odpowiednich narzędzi.
- Opel Combo Cargo i Combo Van to auto osobowo dostawcze, które może przewieźć do 7 pasażerów, albo ludzi i towar. To świetny pomysł na wielozadaniowy pojazd dla małej firmy, taksówkarza, albo jednoosobowej działalności gospodarczej.
- Opel Corsa Van to sprytne, zwrotne auto miejskie, dostosowane do przewozu towaru. Idealny pojazd dla handlowca, van sellera, dostawcy, albo do przewozu niewielkich ilości towaru w mieście.
Samochody dostawcze Opel w salonach Kanclerz
Jeśli chcesz kupić dobre auto dostawcze, które będzie Ci wiernie służyć przez lata i które nie będzie generować niepotrzebnych kosztów – odwiedź salony Kanclerz.
Porozmawiaj z naszymi specjalistami. Oni pomogą Ci wybrać odpowiednie auto.
Zobacz nasze samochody dostawcze na żywo, sprawdź ilość miejsca w przestrzeni ładunkowej, możliwość konfiguracji wnętrza, miejsce pracy kierowcy i wyposażenie pojazdu. Dowiedz się, jakie są koszty utrzymania auta z określoną wersją silnika.
Nie musisz kupować auta za gotówkę! Doradcy w salonach Kanclerz przedstawią Ci inne, bardzo atrakcyjne sposoby finansowania zakupu samochodu dostawczego. Skorzystaj z atrakcyjnego kredytu, leasingu, który pozwoli Ci odliczać połowę wysokości raty od podstawy opodatkowania, albo z Free2Move Lease, czyli nowej formy długoterminowego wynajmu.
Zapraszamy do salonów Kanclerz!