Elektryka i elektronika samochodowa

Elektryka i elektronika samochodowa to niezwykle istotna dziedzina, która wpływa na komfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność Twojego pojazdu. W serwisach Kanclerz serwisujemy układ elektryczny i elektroniczny w samochodach marki Opel, Peugeot oraz Citroen, oferując dokładną diagnozę i kompleksową naprawę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Funkcja elektryki samochodowej

Elektryka samochodowa to kluczowy element każdego pojazdu, która zapewnia nie tylko zasilanie podstawowych systemów, ale także kontroluje wiele zaawansowanych funkcji. Jednym z najważniejszych zadań elektryki samochodowej jest dostarczanie energii do urządzeń niezbędnych do sprawnej i bezpiecznej jazdy. To właśnie dzięki akumulatorowi i alternatorowi pojazd jest w stanie uruchamiać silnik, zasilać oświetlenie, klimatyzację oraz systemy audio i nawigację.

Oprócz funkcji zasilania, elektronika samochodowa odgrywa kluczową rolę w sterowaniu pojazdem. Zaawansowane systemy elektroniczne, takie jak układy ABS, ESP czy elektroniczna skrzynia biegów, monitorują i regulują różne aspekty jazdy, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Ponadto elektryka odpowiada za kontrolę emisji spalin, działanie systemów bezpieczeństwa, a także monitoruje wiele parametrów silnika i układów pomocniczych.

Elementy podłączone do samochodowej instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w samochodzie ma za zadanie zasilić wiele elementów pojazdu, które są niezbędne do uruchomienia pojazdu i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania podczas jazdy:

  • akumulator — źródło zasilania pojazdu,
  • rozrusznik — urządzenie umożliwiające rozruch silnika, alternator — ładuje
  • akumulator i zasilacze systemów elektrycznych podczas jazdy,
  • przewody i złączki — tworzą połączenia między różnymi elementami układu elektrycznego,
  • bezpieczniki — chronią układ przed przeciążeniami i zwarciami.

Najczęstsze usterki elektryki samochodowej

Elektryka w samochodzie może usterkom ze względu na to, jak wiele elementów musi zasilać. Należy pamiętać, że niektóre z tych awarii mogą unieruchomić pojazd, natomiast inne stanowią jedynie irytujący problem.

Jedną z najczęściej powtarzających się usterek jest problem dobrze znany każdemu kierowcy, czyli rozładowany akumulator. W przypadku braku kabli rozruchowych i drugiego, sprawnego samochodu, właściciel pojazdu nie będzie mógł uruchomić silnika. 

Inną popularną usterką są niedziałające światła, które wynikają najczęściej z przepalenia się żarówki. Jeśli wymiana żarówki nie pomogła, może oznaczać to pojawienie się większego problemu z całą instalacją. Kolejne problemy z elektryką pojawiają się podczas rozruchu silnika i mogą wskazywać na usterkę alternatora, układu zapłonowego lub problemy z rozrusznikiem.

Naprawa samochodowych układów elektrycznych w serwisach Kanclerz

Serwisy Kanclerz specjalizują się w profesjonalnej naprawie i diagnozie problemów z układami elektrycznymi samochodów. Nasze doświadczone zespoły mechaników posiadają zaawansowane narzędzia i wiedzę, aby skutecznie identyfikować i usuwać usterki elektryczne.

Nieważne, czy masz problem z akumulatorem, światłami, systemem sterowania elektronicznego czy innym elementem elektrycznym samochodu, możesz polegać na serwisach Kanclerz, aby zapewnić sprawne działanie swojego pojazdu. Nasza staranność i dokładność gwarantują, że będziesz mógł bezpiecznie i komfortowo podróżować po drogach.

Mechanik

Zarezerwuj wizytę
w serwisie

Umów teraz