Co to jest Autoryzowana Stacja Obsługi ASO?
Autoryzowane Stacje Obsługi (w skrócie ASO) są częścią autoryzowanych salonów sprzedaży samochodów danej marki. Ich zadaniem jest przeprowadzanie diagnostyki, serwisowania i wszelkiego typu napraw samochodów określonej marki samochodów. Działanie ASO i salonu sprzedaży jest ściśle kontrolowane przez producenta aut danej marki. Odbywa się w zgodzie z wewnętrznymi procedurami. W ASO prowadzone jest między innymi serwisowanie pojazdów na gwarancji. ASO ma stały kontakt z fabryką samochodów, a komunikacja zwrotna pomaga we wprowadzaniu zmian i poprawek.
ASO kontra warsztat niezależny
Jak wspomnieliśmy wcześniej, autoryzowane stacje obsługi muszą działać zgodnie z procedurami wewnętrznymi. Każdy producent samochodów stara się dbać o swoich klientów, aby ci wrócili do niego po następne auto. Zatem na najwyższym poziomie musi być nie tylko sprzedaż, ale również obsługa posprzedażowa. A do tej zalicza się serwisowanie i dostęp do profesjonalnych napraw.
W ASO mechanicy są stale szkoleni pod kątem napraw i serwisowania określonej marki samochodów. Albo kilku marek, jeśli te są własnością jednego koncernu samochodów i wykorzystują te same podzespoły.
Poza tym mechanicy w ASO mają dostęp do najbardziej zaawansowanych systemów diagnostyki samochodowej. Mogą programować układy bezpieczeństwa aktywnego.
Producent samochodów zapewnia mechanikom z ASO dostęp do informacji technicznej. Dzięki niemu wymiana każdego podzespołu odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Każda śruba jest dokręcona z właściwą siłą. Do napraw zazwyczaj stosowane są części oryginalne, takie jak na pierwszy montaż. Choć prawo europejskie dopuszcza też stosowanie zamienników porównywalnej jakości, które są tańsze. Pracownicy w ASO są też wyposażeni w specjalne narzędzia, dostosowane do konkretnych modeli aut. A także specjalne akcesoria, jak np. blokady rozrządu.
Tymczasem większość warsztatów niezależnych nie może sobie pozwolić na narzędzia i sprzęt, nakierowany na jedną, konkretną markę samochodów. Dlatego większość warsztatów niezależnych naprawia auta wszystkich marek.
Ich pracownicy nie mają także dostępu do informacji technicznej producenta, korzystają zatem z własnej wiedzy, albo uniwersalnych źródeł.
Dlaczego warto serwisować samochód w ASO?
Za serwisowaniem samochodu w ASO przemawia wiele argumentów. Warto wziąć je pod uwagę podczas podejmowania decyzji o wyborze miejsca do serwisowania i napraw pojazdu.
- ASO dysponuje specjalnymi stanowiskami do obsługi samochodów elektrycznych i hybrydowych. Zgodnie z prawem, stanowiska muszą być odpowiednio dostosowane, a pracownicy muszą mieć uprawnienia do pracy przy napięciach do 1kV.
- ASO zawsze stosuje się do procedur naprawy określonego podzespołu. Tak samo czynności serwisowe – są wykonywane zgodnie z procedurami producenta auta.
- ASO dysponuje profesjonalnym sprzętem do czynności naprawczych. Od specjalnych podnośników, aż po narzędzia ręczne i hydrauliczne.
- W ASO mechanicy mają do dyspozycji najbardziej rozbudowane elektroniczne narzędzia diagnostyczne, pozwalające na sprawne wykrywanie awarii oraz programowanie różnej maści czujników.
- Mechanicy z ASO są stale szkoleni.
- Stosowanie podczas napraw części zamiennych wysokiej jakości, a także odpowiednich płynów i filtrów, zapewnia długotrwały efekt naprawy.
Warto także pamiętać o tym, że serwisowanie auta w ASO jest dokumentowane w książce serwisowej auta. Taka książka będzie dużym atutem przy odsprzedaży pojazdu. Poza tym sam dealer chętnie odkupi auto używane, które było kupione w jego salonie i było serwisowane w jego ASO.
Serwis samochodu w ASO Kanclerz – pewność dobrze wykonanej naprawy
Autoryzowana Stacja Obsługi Kanclerz specjalizuje się w naprawach samochodów marki Opel. Sprzęt najwyższej klasy, duże doświadczenie i świetnie wykształceni mechanicy – to ogromny atut firmy. W ASO Kanclerz możesz zlecić każdą czynność serwisową albo każdą naprawę, nawet powypadkową. Każdy z nich zostanie wykonana w profesjonalny sposób.