Jak dobrać olej do silnika samochodowego?

Opublikowano: 25 października 2022

Silnik samochodu nie może pracować bez odpowiednio dobranego oleju silnikowego. Specyfikacja oleju silnikowego jest tak samo ważna, jak ilość oleju w układzie smarowania oraz jego stan. Dlatego w niniejszym poradniku wyjaśniamy, jak dobrać olej do silnika samochodowego. Naprawdę, nie jest to trudne. Każdy kierowca powinien umieć dobrać odpowiedni olej do swojego auta. 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ SERWISOWĄ

Jakie znaczenie ma olej silnikowy dla jednostki napędowej?

Olej silnikowy to płynna część silnika, mająca bezpośredni wpływ na działanie i sprawność jednostki napędowej. Nie ma w tych słowach ani odrobiny przesady. 
Już na etapie projektowania silnika, inżynierowie wybierają odpowiednią specyfikację oleju, dostosowując do niej wydajność pompy oleju, średnicę kanałów doprowadzających olej do węzłów smarowania czy też wydajność filtra oleju. 

Najważniejsze funkcje oleju silnikowego to: 

  • smarowanie pracujących części mechanicznych i pozostawianie na nich ochronnej warstwy, 
  • chłodzenie silnika, 
  • odprowadzanie z niego zanieczyszczeń do filtra oleju 
  • ochrona silnika przed korozją. 

Olej silnikowy smaruje także turbosprężarkę albo kompresor (jeśli występują w danym silniku). Właściwe ciśnienie oleju jest niezbędne do właściwej pracy napinacza łańcucha rozrządu oraz do sterowania pracą układu zmiennych faz rozrządu.  Bardzo ważna dla silnika jest to, aby w układzie była odpowiednia ilość oleju. Im mniej oleju jest w układzie, tym warunki pracy są coraz trudniejsze. Wzrasta temperatura i silnik może ulec zatarciu. 

Jakie znaczenie ma jakość oleju silnikowego dla jednostki napędowej? 

Oleje silnikowe różnią się od siebie bazą oraz użytymi dodatkami. Rozróżnia się trzy rodzaje olejów silnikowych, ze względu na bazę użytą to ich produkcji. To oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Podział ten obecnie nie ma jakiegokolwiek znaczenia. Dlaczego? Od ponad 20 lat w samochodach stosuje się oleje syntetyczne. 
 
Dobry olej silnikowy zawiera odpowiednio dobrane dodatki przeciwstarzeniowe, antykorozyjne, zapobiegające pienieniu, rozpuszczające i usuwające osady nisko i wysokotemperaturowe. 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ SERWISOWĄ

Jak dobrać olej silnikowy do samochodu?

W instrukcji/książce serwisowej każdego samochodu znajdują się informacje, dotyczące specyfikacji oleju silnikowego, jaki należy stosować w danym silniku.  Należy się do nich stosować przez całe techniczne życie jednostki napędowej. Bez względu na to, czy silnik ma 5 czy 20 lat. 
 serwis wymiana oleju
Producent podaje specyfikację oleju:

  • Według normy SAE: np. 5W30 albo 0W20 – to najważniejszy element specyfikacji;
  • Według normy ACEA – np. C2 (norma drugorzędna);
  • Dodatkowe zalecenia, np. LOW SAPS – olej niskopopiołowy, jaki należy stosować w samochodach z filtrami cząstek stałych.

Jak rozpoznać dobry olej silnikowy? Na opakowaniu oleju znajdują się informacje o tym, że spełnia on normy producenta naszego samochodu. Na przykład na opakowaniu oleju znajdzie się informacja, że olej spełnia normę GM6064m, czyli nadaje się do określonych modeli samochodów Opel. 
 
Jaki olej do diesla, jaki do silnika benzynowego? W silnikach diesla stosuje się takie same oleje silnikowe, jak w silnikach benzynowych. Różnica polegała na tym, że dawniej filtry cząstek stałych dominowały w silnikach diesla. Dlatego też produkowano oleje Low Saps, przeznaczone do diesli z filtrami cząstek stałych DPF/FAP. Obecnie filtry cząstek stałych montowane są w benzyniakach i w dieslach. 

Wymiana oleju – jak często? 

Olej silnikowy zużywa się w trakcie eksploatacji silnika. Olej ulega zanieczyszczeniu, zakwaszeniu, rozrzedzeniu i traci swoje właściwości. Poza tym zapycha się także filtr oleju, który ma ograniczoną wytrzymałość (pojemność). 
 
Zaleca się, aby wymieniać olej silnikowy co 15 tys. km przebiegu. Jeśli auto jest zasilane gazem LPG, olej silnikowy należy wymieniać co 10 tys. kilometrów. Podobnie, jeśli pojazd jest eksploatowany przede wszystkim w mieście i na krótkich trasach. Jeśli auto jeździ bardzo mało (mniej niż kilka tys. km na rok) olej należy wymienić raz na rok. 

Zleć wymianę oleju w swoim samochodzie specjalistom 

Odwiedź Autoryzowane Stacje Obsługi Kanclerz! Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać olej silnikowy i filtr, stosując najlepsze produkty, zgodne z zaleceniami producenta auta.  Następnie nasi mechanicy wymienią olej  w profesjonalny sposób. W trakcie wymiany powinno się wymienić także korek oleju i podkładkę, aby zapewnić stuprocentową szczelność. 
 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ SERWISOWĄ

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt