Jak często należy przeprowadzać kontrolę techniczną pojazdu?

Opublikowano: 11 kwietnia 2023

Kontrola techniczna pojazdu jest niezbędnym elementem dbałości o bezpieczeństwo na drodze. Polega na sprawdzeniu stanu technicznego samochodu, który może wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi. Przeprowadza się ją na Stacjach Kontroli Pojazdów, gdzie specjaliści sprawdzają samochody pod kątem ich stanu technicznego i zgodności z przepisami prawa.

Kontrola techniczna samochodu jest nie tylko wymagana, ale również stanowi ważny element dbałości o bezpieczeństwo na drodze. Dzięki regularnemu sprawdzaniu samochodu, można uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, które mogą spowodować wypadki. W Polsce kontrola techniczna samochodu jest obowiązkowa i zgodnie z przepisami prawa należy ją przeprowadzać regularnie.

Często spotyka się pytanie, jak często należy przeprowadzać kontrolę techniczną pojazdu, aby móc cieszyć się bezpieczną jazdą samochodem. Wpływa na to wiele czynników, takich jak wiek samochodu, ilość przejechanych kilometrów, warunki atmosferyczne, a także styl jazdy kierowcy.

Jak często należy przeprowadzać kontrolę techniczną pojazdu?

Zgodnie z przepisami prawa, kontrola techniczna samochodu jest wymagana co 2 lata dla samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w kraju. W przypadku starszych samochodów, które mają ponad 10 lat, kontrola techniczna powinna być przeprowadzana co rok. Warto jednak pamiętać, że jeśli samochód jest intensywnie eksploatowany, to należy zwiększyć częstotliwość przeprowadzania kontroli technicznej.

Należy również zaznaczyć, że obowiązkowa kontrola techniczna pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów to tylko minimalne wymagania, a właściciele samochodów powinni sami dbać o stan techniczny swojego pojazdu. W zależności od indywidualnych potrzeb i warunków eksploatacji samochodu, warto przeprowadzać dodatkowe serwisy np. bilans samochodu w serwisie Kanclerz.

Jeśli samochód jest intensywnie użytkowany, na przykład przez firmy transportowe, taxi czy osoby często podróżujące na dalekich dystansach, to warto rozważyć przeprowadzanie kontroli technicznej częściej niż raz na dwa lata. Taka częstsza kontrola pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych usterek i zapobiega ich eskalacji, co przekłada się na bezpieczeństwo na drodze.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia kontroli technicznej?

Aby przeprowadzić kontrolę techniczną pojazdu na Stacji Kontroli Pojazdów Kanclerz w Rudzie Śląskiej, należy przygotować kilka ważnych dokumentów.

·         Pierwszym z nich jest dowód rejestracyjny samochodu, który potwierdza, że samochód jest zarejestrowany i posiada ważne ubezpieczenie OC. Bez tego dokumentu nie będzie możliwe przeprowadzenie kontroli technicznej.

·         Kolejnym dokumentem, który będzie potrzebny do kontroli technicznej, jest dowód osobisty lub inny dokument tożsamości właściciela pojazdu. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ stacja kontroli pojazdów musi mieć pewność, że osoba, która przyprowadza samochód na kontrolę, jest faktycznie właścicielem pojazdu.

·         W przypadku, gdy samochód jest na umowie leasingu, należy dostarczyć również umowę leasingu oraz dokument potwierdzający, że osoba, która przyprowadza samochód na kontrolę, ma uprawnienia do korzystania z tego pojazdu.

Oprócz wymienionych dokumentów, warto również zabrać ze sobą książkę serwisową samochodu, która zawiera informacje na temat przeprowadzonych wcześniej napraw i przeglądów technicznych. Dzięki temu specjaliści z stacji kontroli pojazdów będą mieli lepsze pojęcie o stanie technicznym samochodu.

dokumenty kontrola techniczna.png

Czy w przypadku wykrycia nieprawidłowości na stacji kontroli pojazdów, jest konieczne natychmiastowe ich usunięcie, czy można to zrobić w późniejszym czasie?

Jeśli podczas kontroli technicznej samochodu na Stacji Kontroli Pojazdów Kanclerz w Rudzie Śląskiej zostaną wykryte jakieś nieprawidłowości, wówczas stacja wyda właścicielowi pojazdu tzw. "protokół niezgodności". W protokole tym zawarte są informacje o tym, jakie usterki zostały wykryte oraz kategorie nieprawidłowości - od najmniej poważnych do najbardziej krytycznych.

W przypadku nieprawidłowości z kategorii A (czyli krytycznych), samochód nie jest dopuszczony do ruchu. W takiej sytuacji właściciel musi niezwłocznie usunąć usterki i powtórnie przeprowadzić kontrolę techniczną na stacji kontroli pojazdów.

Jeśli natomiast wykryte nieprawidłowości dotyczą kategorii B (czyli mniej poważnych), wówczas samochód nadal może być używany, ale należy niezwłocznie usunąć usterki. Właściciel ma na to określony czas, który wynosi zwykle 2 tygodnie. Po tym czasie, należy ponownie udać się na stację kontroli pojazdów, aby zweryfikować, czy usterki zostały naprawione.

Kontrola techniczna – Stacja Kontroli Pojazdów Kanclerz w Rudzie Śląskiej

Dzięki najnowszym technologią oraz wykwalifikowanym pracownikom wszystkie usługi wykonywane są kompleksowo. Na stacji diagnostycznej w Rudzie Śląskiej można sprawdzić luzy w zawieszeniu, układ hamulcowy, poprawne ustawienie świateł, działanie amortyzatorów oraz czystość spalin. Każdy klient traktowany jest indywidualnie, a sprawdzenie samochodu wykonywane jest z należytą starannością i zajmuje do 45 min.  

Stacja Kontroli Pojazdów w Rudzie Śląskiej wykona diagnostykę takich środków lokomocji jak: samochody osobowe do 3,5 t, samochodów z instalacją LPG, samochodów uprzywilejowanych, aut po kolizji drogowej, pojazdów z hakiem holowniczym, motocykli oraz przyczep. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem oraz wieloletnim doświadczeniem, dzięki którym możemy zagwarantować  fachowość i rzetelność przeprowadzonej diagnostyki samochodu.  

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt