nowe dowody rejestracyjne 2022

Opublikowano: 28 lipca 2022

Nowe dowody rejestracyjne, oficjalnie są już wydawane w urzędach od maja bieżącego roku. Jednak wielu kierowców, którzy ubiegali się o dowód rejestracyjny do nowego samochodu w czerwcu 2022 nadal otrzymywali stary wzór. To dlatego, że wszystkie wzory starego dokumentu, które zalegały w urzędach, były do końca wydane kierowcom.

Dowód rejestracyjny to bardzo ważny dokument, o który musi wnioskować właściciel pojazdu w ciągu 30 dni od jego zakupu. Do czasu wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego dostajemy wersję tymczasową, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o pojeździe. Udając się do urzędu – na ten moment – trzeba liczyć się z tym, że zapłacimy około 180 zł za całość. Kwota ta zawiera same wyrobienie dowodu rejestracyjnego, ale również wyrobienie tablic, znaków legislacyjnych i innych formalności.

Co się zmieniło w nowych dowodach rejestracyjnych?

Na pierwszy rzut oka nie zauważymy istotnych zmian w wyglądzie nowego dowodu rejestracyjnego naszego samochodu. Wygląd jednak nie gra tutaj głównej roli. Najważniejszy jest fakt, jakie zabezpieczenia zostały w nich zastosowane.

 • papier półsyntetyczny zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym,
 • dwutonowy, bieżąco-umiejscowiony znak wodny - naprzemiennie pozytywowe i negatywowe litery PL w owalu,
 • włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym,
 • włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym,
 • włókna zabezpieczające niewidoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym,
 • element irydyscentny w formie zbliżonej do równoległoboku zawierający negatywowe litery PL umieszczone w owalu,
 • mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści RZECZPOSPOLITA POLSKA,
 • tło giloszowe z drukiem irysowym,
 • element irydyscentny w formie napisu PC,
 • nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym,
 • numeracja wykonywana w technice typografii.

Kto musi wymienić dowód rejestracyjny na nowy?

Czy związku z tym, że wzór dowodu rejestracyjnego się zmienił to wszyscy kierowcy musza udać się do urzędu, aby wymienić swoje dokumenty na nowe? Na szczęście nie. Informacja ta została umieszczona w rozporządzeniu, które opisuje wprowadzenie nowych dowodów rejestracyjnych:

§ 2. Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność.

§ 3. Pozwolenia czasowe, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych 2022

Zmiana wzoru dowodów rejestracyjnych wynika z ustawy z lipca 2019 roku, która regulowała minimalne zabezpieczenia dotyczące dokumentów publicznych. Jak się okazało – aktualny wzór dowodów rejestracyjnych nie spełniał jej wytycznych, więc musiał być dostosowany w ciągu 3 lat od pojawienia się nowych standardów.

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt