Zatankowałeś złe paliwo? Zobacz co możesz zrobić

Opublikowano: 29 września 2022

Złe paliwo w baku to coś, czego z pewnością nie chcielibyśmy doświadczyć. Co jednak zrobić gdy źle zatankowane paliwo znajdzie się w naszym aucie? Oto sposoby na to, aby nasza pomyłka nie poniosła za sobą zbyt dużych kosztów naprawy samochodu.

Wydawać by się mogło, że niewłaściwy wybór paliwa na stacji to coś, co zdarza się niezwykle rzadko. Różne kolory dystrybutorów, duże symbole czy inne grubości pistoletów to sposoby jakie stosuje się aby uniknąć pomyłek. Jak się jednak okazuje pośpiech i rozkojarzenie, które niejednokrotnie towarzyszy nam podczas wizyty na stacji paliw, potrafi doprowadzić do błędu.

Jak rozpoznać, że wlaliśmy złe paliwo?

Najczęściej do pomyłki dochodzi przy samochodach z silnikami Diesla. Wszystko dlatego, że pistolet do tankowania benzyny bez problemu mieści się do wlewu oleju napędowego. Choć wydaje się, że wlewając złe paliwo Diesel zostanie od razu zniszczony, to na szczęście nie zawsze kończy się to tak poważną usterką.

Najlepszą sytuacją dla naszego auta jest, szybkie zorientowanie się, że dokonaliśmy niewłaściwego wyboru. Co jednak gdy odpalimy nasz silnik i ruszymy w dalszą podróż? Złe paliwo objawy powoduje różne. Najczęściej po niewielkim odcinku trasy naszym samochodem zacznie szarpać i może on zgasnąć. Najważniejsze aby jak najszybciej powiązać usterkę z wizytą na stacji benzynowej i zacząć działać.

Źle zatankowane paliwo – co robić?

Benzyna wlana do diesla to najczęściej występujący błąd na stacji benzynowej. Skutki naszej pomyłki uzależnione są od typ silnika jaki posiadamy. Najmniej problemu będziemy mieli jeśli mamy starą wersję Diesla. Gdy w trakcie tankowania odkryjemy naszą pomyłkę, a w baku jest mniej niż 20% benzyny wystarczy dolać właściwego paliwa i nasz silnik bez problemu spali tą ciekawą mieszankę.

Jeśli benzyny wlaliśmy więcej lub posiadamy nowy typ diesla to najważniejszej aby nie odpalać samochodu. Warto poprosić o pomoc pracowników stacji benzynowej, którzy coraz częściej posiadają sprzęt do wypompowania benzyny. Jeśli nie ma takiej opcji to powinniśmy odholować samochód do warsztatu. Tam złe paliwo zostanie wypompowane a zbiornik paliwa, pompy, przewody, filtr i wtryskiwacz dokładnie wyczyszczone.

Benzyna wlana do Diesla skutki będzie mieć największe gdy odpalimy samochód i ruszymy w dalszą podróż. W nowych typach aut może dojść do uszkodzenia układu wtryskowego a nawet silnika. Dlatego tak ważne jest, aby źle zatankowane paliwo szybko zniknęło z naszego baku.

Zatankowanie złego paliwa - olej napędowy

A co w sytuacji gdy zatankowany został olej napędowy zamiast paliwa. Sytuacja ta zdarza się znacznie rzadziej, gdyż pistolet ten ma inną grubość i nie daje się go włożyć do wlewu benzyny. Jeśli jednak jakimś sposobem popełnimy taki błąd, to tak jak w przypadku Diesla nie powinniśmy odpalać auta i wypompować złe paliwo. Jeśli jednak samochód ruszy w dalszą podróż na pewno poczujemy szarpania silnika. Aby nie uszkodzić katalizatora i sondy lambda powinniśmy jak najszybciej przerwać naszą jazdę i odholować auto do warsztatu.

 

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt