Oświetlenie samochodowe to jeden z najważniejszych układów, odpowiedzialnych za bezpieczną i komfortową jazdę, niezależnie od panujących na drodze warunków. To także sposób na komunikowanie swoich zamiarów pozostałym kierowcom. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy i z jakich świateł w samochodzie powinieneś korzystać, przeczytaj nasz poradnik.
Światła mijania, zwane „krótkimi”
Światła mijania, zwane powszechnie „krótkimi”, są głównymi światłami przednimi. Mają barwę białą, a ich zadaniem jest zarówno oświetlanie drogi przed naszym samochodem jak i ostrzeganie jadących z naprzeciwka o nadjeżdżającym pojeździe. Używamy ich zarówno w dzień jak i w nocy, a odstępstwa od tej reguły określają przepisy ruchu drogowego. Oznaczane są literą „D” (od angielskiej nazwy dipped beam) lub zielonym symbolem reflektora z kreskami skierowanymi ku dołowi.
Światła do jazdy dziennej – jak je rozpoznać?
Białe światła do jazdy dziennej zastępują światła mijania podczas jazdy dziennej i korzystamy z nich zamiennie. Wiele nowych samochodów jest już wyposażonych w automatyczny czujnik, który sam przełącza w razie potrzeby światła do jazdy dziennej na mijania (np. w sytuacji zapadającego zmroku, wjazdu do tunelu czy też na parking podziemny). Jeśli nasze auto nie jest jednak wyposażone w taką funkcję, należy pamiętać, że ze świateł do jazdy dziennej korzystamy wyłącznie przy dobrych warunkach pogodowych. Ich rolą nie jest oświetlanie drogi, a wyłącznie sygnalizowanie pozycji pojazdu. Często mają atrakcyjny wizualnie kształt i pełnią rolę ozdoby samochodu. W niektórych modelach umieszczone są w jednym miejscu z kierunkowskazami. Oznaczane są zielonym symbolem reflektora z kropkami.
Światła drogowe – charakterystyka
Światła drogowe, popularnie nazywane „długimi”, mają za zadanie oświetlać drogę przed kierowcą na większej odległości, ale wyłącznie na krótkim dystansie. Są to symetryczne światła o barwie białej i oświetlają jednocześnie obydwie strony jezdni. Są to mocne światła i korzystamy z nich wyłącznie w sytuacji, gdy widoczność ulega pogorszeniu, np. na nieoświetlonych fragmentach dróg i w terenie niezabudowanym, przy niewielkim natężeniu ruchu. Należy pamiętać, że oślepiają pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka i dlatego w momencie zauważenia samochodu, zmieniamy je na światła mijania. Na desce rozdzielczej oznaczone są niebieską ikoną reflektora z prostymi kreskami lub literą „H”.
Światła przeciwmgielne – kiedy stosować?
Światła przeciwmgielne, zwane też przeciwmgłowe, znajdują się zarówno z przodu (białe lub żółte) jak i w tyłu samochodu (czerwone). Wykorzystuje się je w sytuacji szczególnego pogorszenia widoczności, spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi tj. mgła, silne opady deszczu i śniegu. Mają za zadanie oświetlić drogę przed pojazdem, a także zwiększyć jego widoczność dla innych uczestników ruchu drogowego. Powszechnie oznaczane są literą „F” (przednie) lub ikoną reflektora z trzema falistymi liniami oraz „R” (tylne) lub ikoną reflektora z dwoma falistymi liniami.
Światła pozycyjne – jak wyglądają?
Światła pozycyjne mają barwę białą. Ich podstawową funkcją jest oświetlenie pojazdu zarówno z przodu jak i z tyłu podczas postoju. Można je używać również w sytuacji braku świateł awaryjnych, przy niedostatecznej widoczności na drodze. Nie należy ich mylić ze światłami postojowymi. Są one obowiązkowe i oświetlają obie strony samochodu. Na desce rozdzielczej oznaczone są dwoma reflektorami z „rozstrzelonymi” na dwie strony kreskami.
Kierunkowskazy – co warto wiedzieć?
Kierunkowskazy pozwalają zasygnalizować innym kierowcom naszą chęć zmiany pasu ruchu lub kierunku jazdy. Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych, używa się ich odpowiednio wcześniej przed wykonaniem manewru i wyłącza bezpośrednio po jego wykonaniu. Światła o barwie żółtej lub pomarańczowej są umiejscowione z przodu, z tyłu oraz po bokach pojazdu. W niektórych pojazdach oznaczone są dwoma zielonymi strzałkami, w innych jedną – wskazującą kierunek.
Światła awaryjne – w jakich sytuacjach się przydają?
Światła awaryjne o barwie żółtej są wykorzystywane w sytuacji zatrzymania się na drodze w miejscu nieprzeznaczonym do tego, np. w sytuacji uszkodzenia pojazdu, awaryjnego postoju bądź wypadku. Jest to równoznaczne z włączeniem wszystkich kierunkowskazów jednocześnie. Jest też „niepisana” zasada, że światłami awaryjnymi dziękujemy innym kierowcom za wyświadczoną uprzejmość lub przepraszamy za nasz błąd. Symbolem oznaczającym światła awaryjne jest symbol migającego światła lub migający trójkąt.
Światła cofania i hamowania – najważniejsze informacje
Światło cofania znajduje się z tyłu samochodu. Ma barwę białą i automatycznie włącza się, „wrzucając” bieg wsteczny. Ma za zadanie zasygnalizować, że pojazd się cofa. Światło hamowania natomiast ma barwę czerwoną i również jest umieszczone z tyłu pojazdu. Ma za zadanie poinformować pojazd jadący za nami, że hamujemy. Uruchamia się przy każdorazowym wciśnięciu pedału hamulca.
Światła w samochodzie – wiesz już wiele na ich temat!
Rodzaje świateł samochodowych i sposób ich oznakowania powinien znać każdy kierowca. Nie bez powodu jest to wiedza sprawdzana podczas egzaminu na prawo jazdy. Jest to przecież kluczowy element dla bezpieczeństwa na drodze zarówno nas jak i wszystkich innych uczestników ruchu drogowego.
Jak dbać o światła samochodowe?
O światła samochodowe należy odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy regularnie czyścić klosze wodą i miękką szmatką. Od czasu do czasu należy wyczyścić je również i od środka. Wymaga to ich rozkręcenia i dlatego warto skorzystać wówczas z pomocy fachowców w warsztacie samochodowym. Ponadto wraz z upływem czasu klosze reflektorów matowieją, czyli tracą swoją przejrzystość. Wówczas należy użyć do ich starannego wyczyszczenia pasty polerującej lub papieru ściernego, dostępnych w sklepie motoryzacyjnym doopla.pl