Jak taniej jeździć samochodem? Najważniejsze zasady eco drivingu

Opublikowano: 25 listopada 2022

Rosnące ceny paliwa powodują, że coraz więcej kierowców poszukuje sprawdzony sposobów na oszczędniejszą jazdę samochodem. Z tego względu coraz popularniejszym terminem jest eko driving, który może oznaczać zarówno jazdę ekologiczną, jak i ekonomiczną. Odpowiednia technika prowadzenia samochodu ma wyjątkowo duży wpływ na poziom spalania oraz zużywania się najmocniej eksploatowanych części pojazdu. Każdy kierowca powinien więc poznać kluczowe założenia eco drivingu, aby móc zaoszczędzić nie tylko na paliwie, ale i wymianie części.

Jazda ze stałą prędkością

Prowadzenie pojazdu z utrzymaniem stałej prędkości ma zbawienny wpływ na średnie spalanie paliwa. Kierowcy mogą najczęściej zauważyć spadek średniego spalanie po przejechaniu dłuższej trasy autostradą. Na drogach szybkiego ruchu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo konieczności częstego i nagłego hamowania oraz przyspieszania, pomijając przypadki podróży zakorkowanymi odcinkami trasy. 
 
” Rwana” jazda jest głównym powodem szybszego zużycia paliwa, dlatego warto nauczyć się prowadzić samochód w płynny i jednostajny sposób. Podczas zmiany swoich nawyków należy jednak pamiętać, że taka jazda nie zwalnia kierowcy z utrzymywania bezpiecznego dystansu pomiędzy innymi pojazdami oraz zwracania uwagi na pieszych czy rowerzystów. Chęć nauki jazdy zgodnej z zasadami eco drivingu nie powinna przesłaniać zdrowego rozsądku.

przyspieszanie-samochodem.jpg

Subtelne przyspieszanie

Ruszanie ze świateł czy skrzyżowań z piskiem opon jest nie tylko źle postrzegane przez innych uczestników ruchu drogowego, ale i jednocześnie mało ekonomiczne. Każdorazowe przyspieszenie, zwłaszcza te gwałtowne, powoduje znaczny wzrost spalania
 
Aby zaoszczędzić paliwo, kierowca powinien rozpędzać się powoli, zwracając uwagę na stopniowy i regularny wzrost obrotów silnika. Najlepiej jest trzymać się zasady, według której rozpędzenie pojazdu do 20 km/h powinno zawsze trwać ok. 5 sekund. Tak jak w poprzednim przypadku należy pamiętać, że jeśli sytuacja na drodze wymaga nagłego przyspieszenia, eco driving przestaje być priorytetem.

Utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach

Choć jest to oczywiste, każdy właściciel pojazdu powinien regularnie kontrolować stan ciśnienia w oponach. Zbyt niski poziom ciśnienia powoduje zaburzenia w dynamice jazdy samochodu, czym bezpośrednio przyczynia się do wzrostu spalania paliwa. 
 
Dodatkowo warto pamiętać o innym aspekcie, który również może narazić kierowcę na kolejne koszty — niedopompowane opony zużyją się znacznie szybciej. Według różnych źródeł kontrola ciśnienia w oponach powinna odbywać się co 1,2 lub 3 miesiące. Dobrym sposobem na utrzymanie danego zestawu opon w konkretnym modelu samochodu jest podążanie za zaleceniami producenta lub zasięgnięcie porady u doświadczonego mechanika.

Aerodynamiczność

Samochody nie bez powodu są projektowane w taki, a nie inny sposób. Producenci starają się wyeliminować wszelkie niedoskonałości w projektach pojazdów, które mogłyby negatywnie wpływać na aerodynamiczność danego modelu. Dach o opływowym kształcie nie bez powodu można znaleźć w każdym znanym samochodzie.
 
Dlatego znawcy motoryzacji odradzają częstą jazdę z bagażnikiem dachowym. Wszelkiego rodzaju dodatki umieszczane na dachu zaburzają aerodynamikę pojazdu i generują opór, który wymaga od kierowcy mocniejszego wciśnięcia gazu. Na dłuższej trasie straty paliwa mogą dochodzić nawet do 1 L na każde 100 km.

jazda-z-bagaznikiem.jpg

Wyłączenie niepotrzebnych urządzeń

Nowoczesne pojazdy są wyposażone w wiele funkcji, które mają zwiększać komfort prowadzenia. Niestety zasilanie tych urządzeń prowadzi do zwiększenia spalania, ponieważ samochód musi nie tylko skupić się na samej jeździe, ale i dostarczeniu energii do klimatyzacji lub nawigacji.
 
Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z uruchamiania kolejnych urządzeń w pojeździe, zwłaszcza jeśli nie są aż tak potrzebne podczas codziennej jazdy. Szczególnie warto unikać odpalania ogrzewania lub nawigacji w trakcie krótkich tras, które i tak są już wystarczającym obciążeniem dla spalania.

elektronika-samochodowa.jpg

Hamowanie silnikiem

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań z zakresu eco drivingu jest hamowanie silnikiem. Ta alternatywa dla używania hamulców ma zredukować ilość paliwa, jaka jest wykorzystywana podczas klasycznego hamowania. Polega ona na stopniowej redukcji biegów, na skutek czego samochód powoli wytraca prędkość. 
 
Proces hamowania silnikiem kończy wciśnięcie sprzęgła oraz delikatne dociśnięcie hamulca, dzięki czemu samochód może zatrzymać się przy minimalnym zużyciu paliwa. Wielu producentów pojazdów sugeruje również korzystanie z jałowego biegu, który również ma wpływ na zmniejszenie średniego spalania.
 
Odpowiednia technika jazdy i dobre nawyki pomagają zmniejszyć spalanie, a tym samym zaoszczędzić pieniądze naszym portfelu. Ile? To zależy od wielu czynników, dlatego ciężko jest oszacować dokładną kwotę. W skali całego roku może być to nawet kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać o dodatkowym argumencie przemawiającym za eko drivingiem, jakim  jest nasz mały wkład w ochronę środowiska.
 

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt