Benzyna E10 w Polsce – co to jest, do jakich aut i gdzie ją kupić?

Opublikowano: 5 stycznia 2023

Nowy rok przynosi wiele zmian zarówno w przepisach ruchu drogowego jak i na całym rynku motoryzacyjnym. Jedną z nowości zobaczymy na stacjach benzynowych, które zamiast standardowej benzyny oznaczonej kodem E5, będą mogły sprzedawać paliwo E10. Co to jest benzyna E10, ile koszule i gdzie można kupić ją w Polsce? To rozwiązanie będzie z pewnością tańsze niż dotychczasowe opcje dostępne na stacjach benzynowych – warto zatem dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Co to jest benzyna E10?

E10 to benzyna o podwyższonym do 10 proc. udziale biokomponentów, zmieszana z etanolem - czyli alkoholem, produkowanym z biomasy: trzciny cukrowej, buraków, kukurydzy lub pszenicy.

Aktualnie na stacjach widywaliśmy jedynie oznaczenia:

  • E5 benzyna która zawiera maksymalnie 5% biokomponentów
  • B7 – diesel, który posiada maksymalnie 7% biokomponentów

Nowe paliwo ma być bardziej ekologiczne, ponieważ produkuje około 4% mniej energii z jednostki objętości, co przekłada się na spadek mocy samochodu, a jednocześnie zmniejszoną produkcję szkodliwych substancji dla środowiska.

Ile oktanów ma benzyna E10?

Nowość wprowadzona na Polski rynek – paliwo E10, jak można się domyślić będzie maksymalnie zawierało 10% biokomponentów. Nie obejdzie się to jednak bez konsekwencji dla samochodów.

Niestety obserwując zagraniczne rynku – kolejek do dystrybutorów z paliwem E10 nie ma. Właściciele starszych aut nie mają pewności, czy nie zaszkodzi ono silnikowi. Z kolei właściciele nowych samochodów, nie widzą potrzeby w tankowaniu tańszej wersji benzyny.

Różnice będzie benzyną E10, a E5

Główna różnica między paliwem E10, a paliwem E5 wynika z ich zawartości biokomponentów. Benzyna E10 ma zawartość 10%, z kolei E5 maksymalnie 5%. Etanol ma inne właściwości niż benzyna, więc może on wpływać negatywnie na uszczelnienia. Dodatkowo alkohol zawiera pewną ilość wody, ponieważ jest higroskopijny, która z kolei może prowadzić do utleniania się aluminium.

Zalety benzyny E10

Ze względu na aktualną sytuację na świecie powstała regulacja na rynku, która nakłada obowiązek stosowania biokomponentów w paliwach transportowych. W ten sposób benzyna E10 powinna zatrzymać lub przynajmniej ograniczyć dalszy wzrost cen standardowych paliw.

  1. Benzyna E10 praktycznie nie zmniejsza osiągów silnika.
  2. Większe spalanie benzyny E10 dochodzi do mac. 1,5%.
  3. Paliwo E10 i E5 można mieszać w dowolnych proporcjach.
  4. Benzyna E10 jest przyjaźniejsza dla środowiska – nieznacznie redukuje emisję CO2.
  5. Nowe paliwo redukuje produkcję tlenków azotu i cząstek stałych.

Dodatkowo nie można zapomnieć o fakcie, że benzyna E10 w Polsce jest po prostu znacznie tańsza co na pewno wpłynie na jej popularność.

źle zatankowane paliwo.png

Jak sprawdzić czy benzyna E10 pasuje do mojego samochodu?

Wystarczy zajrzeć pod klapkę wlewu paliwa. Posiadacze nowych Opli znajdą tam znaczek E5 oraz E10, który informuję ich, że mogą korzystać z tego nowego rozwiązania. Niestety problem stanowią starsze modele aut, w których nie znajdziemy jasnej informacji pod klapą wlewu paliwa. Brak oznaczenia E10 nie oznacza jednak, że paliwa zatankować nie można.

Przyjęto, że co do zasady nowe paliwo E10 można tankować do wszystkich samochodów wypuszczonych na rynek europejski po 2010 roku oraz do większości wyprodukowanych po 2000 roku. Większość wyjątków dotyczy pojazdów, które posiadają bezpośredni wtrysk paliwa.

Benzyna E10 już w Polsce – gdzie można ją kupić?

Zgodnie z wprowadzoną nowelizacją ustawy – stacje benzynowe, które oferują benzynę E10 nie muszą oferować opcji E5. Jest to niezwykle niekorzystne rozwiązanie dla posiadaczy starszych samochodów. Wersja E10 ta dostępna jest już od dawna w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. W Polsce na początku 2023 roku można je już spotkać na stacjach Orlen czy BP.

Cena benzyny E10 w Polsce

Analitycy przewidywali, że benzyna E10 może być nawet 30 groszy tańsza niż tradycyjna E5 na Polskich stacjach benzynowych.

Do jakich aut można wlać benzynę E10?

Teoretycznie, benzyna E10 może być spalana w każdym silniku benzynowym, ale tylko raz na jakiś czas. Nie może być to stałe rozwiązanie – ma ona większą liczbę oktanową, ale zmniejszoną wartość opałową co z kolei wpływa na wyższe spalanie. Zasilany benzyną E10 silnik może nierówno pracować i szybciej się zużywać, ale w zamian będzie emitować mniej cząstek stałych.

W przypadku Opla benzynę E10 można wlać do wszystkich silników benzynowych z jednym wyjątkiem:

Benzyny E10 nie można tankować do Opli wyposażonych w silnik 2.2 l. z bezpośrednim wtryskiem paliwa Z22YH (Vectra, Signum i Zafira)

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu lub skontaktować się z Autoryzowanym Serwisem Kanclerz, który udzieli szczegółowej informacji i odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Serwis Opla w Rudzie Śląskiej i Przyszowicach pozostaje do dyspozycji wszystkich właścicieli samochodów marek Opel, Peugeot oraz Citroen.

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt