Od 2022 roku kierowcy muszą mierzyć się z bardzo wysokimi mandatami. Kwoty są tak wysokie, że za przekroczenie prędkości, kara może równać się nawet 2500 złotych. Grzywna wyniesie wówczas więcej, niż połowa średniej krajowej z 2021 roku. Rosnąca inflacja oraz ceny paliw skutecznie odstraszają od nadmiernego używania gazu. Jednak jeśli w chwili nieuwagi samochód przekroczy dozwoloną prędkość, to trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
Nie koniec zmian- kolejne ograniczenia i mandaty
Od 17 września 2022 roku można spodziewać się kolejnych ograniczeń i kar za nieprzestrzeganie przepisów drogowych. Dodatkowo kierowcy, którzy nagminnie łamią zasady ruchu drogowego, będą musieli płacić podwójnie. Taki system kar nie będzie dotyczyć jedynie prędkości, ale wszystkich wykroczeń, jak:
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu,
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych,
- wjeżdżanie na torowisko podczas opuszczonych rogatek,
- prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.
Podwójne mandaty - na czym polega nowy system kar
W połowie września kierowcy będą mogli dostać grzywnę, tak zwany podwójny mandat. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Kierowca, który przekroczy prędkość w zakresie 31-40 km/ h otrzyma 800 zł mandatu i 10 punktów karnych. Po 17 września 2022 roku, jeśli kierowca popełni jeszcze raz takie samo wykroczenie, za drugim razem otrzyma mandat podwojony. W przypadku takiego samego przekroczenia wyniesie on 1600 zł i 10 punktów karnych. Zatem podwoi się tylko wysokość grzywny. Analogicznie, jeśli kierowca przekroczy prędkość powyżej 71 km/ h to otrzyma maksymalny wymiar kary - 2500 złotych i 15 punktów karnych. Ponowne złamanie tego przepisu w połowie września o nawet o 51-60 km/ h będzie skutkowało mandatem podwojonym równym 5000 złotych i 15 punktami karnymi.
Za co można dostać podwójny mandat ?
Oprócz taryfikatora kar za przekroczenie prędkości, podwójny mandat obowiązujący od 17 września można dostać za złamanie wielu innych przepisów. Przede wszystkim najwyższy mandat dotyczy prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu i innych środków odurzających. Pozostałymi wykroczeniami, przez które można zostać obciążonym podwójną grzywną, są:
- wjazd na czerwonym świetle na przejazd kolejowy,
- wjazd za rogatki, jeśli nie skończyły się one podnosić,
- omijanie, wyprzedzanie pojazdu, który przepuszczał pieszego,
- spowodowanie wypadku z osobami poszkodowanymi,
- wyprzedzanie na przejściu dla pieszych,
- złamanie zakazu wyprzedzania i nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach.
Jakie jeszcze zmiany są planowane?
Oprócz podniesienia kar pieniężnych za mandaty i wprowadzenia podwójnego karania kierowców recydywistów, 17 czerwca została wprowadzona jeszcze jedna nowelizacja ustawy. Daje ona pełne prawo firmą ubezpieczającym do weryfikowania danych mandatowych podczas obliczania nowej polisy OC. Zatem osoba, która złamała przepisy i otrzymała grzywnę, może spodziewać się wzrostu ceny ubezpieczenia pojazdu w kolejnym roku.