Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu?

Opublikowano: 22 lipca 2022

Badanie techniczne pojazdu jest bardzo ważnym elementem, decydującym o dopuszczeniu auta do ruchu drogowego. Jest to okresowa inspekcja stanu pojazdu. Odbywa się ona raz do roku w Stacji Kontroli Pojazdów. Badanie przeprowadza wykwalifikowana osoba, która sprawdza nie tylko działanie podstawowych podzespołów w samochodzie, ale również działanie układu hamulcowego, zawieszenia oraz możliwe wycieki. Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć ważne badania okresowe wykonane w terminie. Przekroczenie go naraża właściciela pojazdu na duże grzywny.

Przeglądy techniczne - podział i termin

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych, niezależnie czy jest to ciągnik rolniczy, samochód osoby czy motocykl, musi posiadać ważne badania techniczne. Podzielić je można na 3 rodzaje. Pierwszym podstawowym badaniem jest inspekcja okresowa. Właściciele nowych pojazdów powinni wykonać takie badanie przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Drugie do 5 lat, a każde kolejne raz w roku. Drugim typem inspekcji jest badanie dodatkowe. Kieruje na nie policja lub Inspekcja Transportu Drogowego. Podczas rutynowej kontroli organy kontroli mogą stwierdzić niepoprawne działanie pojazdu i skierować go na badania. Zatrzymują oni wówczas dowód rejestracyjny. Aby go odzyskać, należy usunąć usterkę i udać się do Stacji Kontroli Pojazdów w celu przeprowadzenia badania dodatkowego. Trzecim rodzajem inspekcji jest badanie ze zgodnością z warunkami technicznymi. Taką inspekcję przechodzą samochody, które są zakwalifikowane jako pojazdy zabytkowe przed pierwszą rejestracją w kraju.

Stacja Kontroli Pojazdów

Jakie kary przewidywane są za brak przeglądu w 2022 roku?

Brak ważnego badania technicznego wiąże się z dużymi karami finansowymi. W przypadku zatrzymania pojazdu przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego zostanie nałożona na właściciela pojazdu grzywna. Organy kontroli zatrzymają również dowód rejestracyjny. Od 2022 roku kary za brak badania technicznego wynoszą od 1500 zł do 5000 zł. Ponowne badanie należy wówczas wykonać w terminie do 7 dni. Od 2020 roku kierowcy nie muszą wozić przy sobie dokumentów, ponieważ wszystkie dane przechowywane są w systemie wirtualnym – CEPiK. Dlatego nawet podczas rutynowej kontroli i braku dokumentów, wszystkie uchybienia zostaną odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Gdzie wykonać przegląd samochodu?

Badanie techniczne wykonuje się w specjalnych punktach - Stacjach Kontroli Pojazdów. SKP Kanclerz oferuje usługę bez wcześniejszego umawianego terminu, a cała procedura trwa około 30 min. Koszt takiej inspekcji dla samochodu osobowego bez instalacji LPG to 99 zł i 1 zł opłaty ewidencyjnej. W przypadku pojazdów z instalacją LPG cena badania wzrasta do 161 zł brutto. Kwota jest ustalona odgórnie i regulowana rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.

naprawa-samochodu.jpg

Dodatkowe opłaty - nieprawidłowości podczas rutynowej kontroli

Kwota dodatkowego badania technicznego może wzrosnąć, jeśli organy kontroli wykazały nieprawidłowości w pojeździe. Za usterkę wskazaną przez policję należy zapłacić 20 zł. Za stan pojazdu niezgodny ze stanem rzeczywistym - 51 zł, a za badanie techniczne po kolizji lub wypadku 94 zł

Badanie techniczne pojazdu

W SKP Kanclerz badanie techniczne przeprowadzane jest przez wykwalifikowaną osobę. Dokonuje ona inspekcji podzespołów oraz sprawdza zgodność dowodu rejestracyjnego z VIN, znajdującym się na samochodzie. Podczas kontroli zostaje sprawdzony układ kierowniczy, zawieszenie, układ hamulcowy, ogumienie, oświetlenie, stan nadwozia, układ wydechowy oraz emisja spalin. W Stacji Kontroli Pojazdów Kanclerz przeprowadzane są badania techniczne pojazdów wszystkich marek w tym Opel, Peugeot, Citroen

UMÓW WIZYTĘ W SKP

Tagi

Jazda testowa Wizyta w serwisie Newsletter Kontakt